Kaip lavinti vaiko kalbą namuose?

Kaip lavinti vaiko kalbą namuose?

Trumpai:

• Jau nuo kūdikystės vaikai pradeda įsisavinti girdimos kalbos ypatumus.
• Kalbėjimas su vaiku –geriausias būdas lavinti vaikų kalbą.
• Ryšys tarp vaiko smulkiosios motorikos ir kalbos įgūdžių patvirtintas moksliniais tyrimais.
• Sensoriniai žaidimai – naudingi kalbos įgūdžiams. Kalbos raidą ypač skatina kelių pojūčių lavinimas vienu metu. Tai moksliškai įrodytas būdas lavinti kalbą.

Vaikų kalbos lavinimas namuose – tai kasdienis procesas, turintys milžinišką reikšmę vaiko kalbos įgūdžių raidai. Kalbą tikslinga pradėti lavinti jau nuo kūdikystės.

Būtent šiuo laikotarpiu vaikai pradeda įsisavinti savo gimtosios kalbos garsus, ritmą ir kitus niuansus. Pagrindinį vaidmenį, ugdant vaiko kalbėjimo įgūdžius, atlieka tėvai ir globėjai. Nuo pat kūdikystės bendraujant su vaiku galima pritaikyti daug paprastų, tačiau efektyvių strategijų ir sukurti turtingą bei stimuliuojančią kalbinę aplinką tiesiog namuose.

Šiame blogo įraše pateikiame patarimų, kaip lavinti vaikų kalbos įgūdžius namuose nuo pat kūdikystės. Nuo bendravimo akis į akį - iki stimuliuojančios, įtraukiančios veiklos organizavimo. Viskas vaiko pažinimo kalbiniams gebėjimams ugdyti.

Kaip lavinti vaiko kalbą?

Bendraukite ,,akis į akį“

Bendraukite su mažyliu ,,akis į akį“, užmegzkite akių kontaktą. Tai padeda vaikams sutelkti dėmesį į kito asmens veido išraišką, stebėti burnos judesius, emocijas.

Kalbėkime vaiko akių lygyje

Kalbėdami su vaiku stenkitės, kiek įmanoma, būti vaiko akių lygyje. Vaikas aiškiau suvoks Jūsų žodžių prasmę ir geriau sukoncentruos dėmesį.

Kalbėkite, kalbėkite, kalbėkite

Kalbėkite lėtai ir aiškiai, naudodami paprastus sakinius. Tai padės vaikui tiksliau išgirsti ir geriau suvokti kalbos garsus. Vaikui augant vartokite ilgesnius, išsamesnius sakinius, nebijokite ir sudėtingesnių žodžių. Su vaiku kalbėkite kaip su suaugusiu, vartokite vaizdingą kalbą. Kalbėkite aiškiai ir laikydamiesi gramatikos taisyklių. Vaikai dažnai mėgdžioja girdimą kalbą.

Kuo daugiau kalbėkite su vaiku ir jo klausinėkite. Keisdami sauskelnes sakykite: ,,dabar pakeisiu tau sauskelnes“, o ruošdamiesi eiti pasivaikščioti: ,,dabar apsirengsime ir eisime pasivaikščioti prie upės“. Įvardinkite matomus daiktus: ,,štai – parkas“, ,,čia auga gėlės“, ,,plaukia antis“. Vaikų kalbiniai įgūdžiai efektyviausiai lavinami jiems klausantis ir tiesiogiai bendraujant. Vaikui guguojant reaguokite entuziastingai, atsakykite jam. Tai paskatins jį bendrauti, bandyti užmegzti ryšį su Jumis ir aplinkiniais.
Būkite kantrūs ir palaikantys. Suteikite savo vaikui laiko išreikšti save ir mokytis. Venkite taisyti kiekvieną kalbos klaidą, bet pokalbyje švelniai pateikite taisyklingą frazės ar žodžio variantą.

Dainuokite ir deklamuokite

Dainavimas padeda lavinti vaiko ritmo pojūtį ir kalbos intonaciją, tai svarbūs aspektai sėkmingai kalbos raidai. Dainuokite lengvų įsiminti melodijų daineles, kurių tekstuose yra pasikartojančių žodžių. Ekspresyviai deklamuokite trumpus eilėraščius.

Skaitykite garsiai

Pradėkite nuo paprastų vaikiškų knygų su didelėmis, spalvingomis iliustracijomis. Tardami žodžius parodykite vaikui juos atitinkančius paveikslėlius. Tai padeda vaikui susieti žodžius su vaizdais.

Veiklos smulkiajai motorikai lavinti

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, skirkite išskirtinį dėmesį jo smulkiajai motorikai lavinti. Mokslinių tyrimų duomenimis, smulkioji motorika turi tiesioginį ryšį su vaikų kalbos įgūdžiais.

Lavinkite vaiko pojūčius

Ugdykite vaiko sensorines funkcijas, leisdami jam liesti, jausti ir tyrinėti objektus. Apibūdinkite tekstūras, spalvas ir formas. Mokslinių tyrimų duomenimis, kalbos raidai ypač naudingas kelių pojūčių lavinimas vienu metu.

Ribokite vaiko laiką prie ekranų

Kontroliuokite laiko, kurį vaikas praleidžia prie telefono, kompiuterio, televizoriaus ir kitų ekranų, trukmę. Sumažinkite šį laiką iki minimumo, nes bendravimas ,,akis į akį“ yra labai svarbus kalbos raidai. Įsitikinkite, kad veiklos prie ekranų yra mokomosios ir interaktyvios.

Suteikite tikrų patirčių

Sukurkime vaikams natūralios patirties miške, prekybos centre, vaikų žaidimų aikštelėse, bibliotekoje. Nauja aplinka ir žmonės skatina bendrauti ir atrasti.

Lavinkite vaiko vaizduotę

Skatinkite vaiko žaidimus su žaislais, tokiais kaip lėlės, figūrėlės, konstruktoriai, meniniai ir kitų tipų žaidimų rinkiniai. Tai padeda jiems kurti ir pasakoti istorijas.

Leiskite bendrauti

Vaikui svarbu žaisti ir bendrauti su kitais vaikais. Socialinė sąveika padeda vaikams išmokti efektyviai bendrauti, tuo pat metu lavinami kalbos įgūdžiai.

Džiaukitės vaiko pasiekimais

Pagirkite vaiko pastangas ir pasiekimus lavinant kalbą. Teigiamas paskatinimas gali padidinti jų pasitikėjimą savimi ir motyvaciją.

Mokykite ne tik gimtosios kalbos

Jei turite galimybę, supažindinkite vaiką su įvairiomis kalbomis. Neretai užsienio kalbos mokymasis vaikams kur kas paprastesnis procesas nei suaugusiems. Vaikų iki 7 metų smegenys yra ypač plastiškos, todėl jie labai greitai mokosi ir tobulėja. Skirtingų kalbų pažinimas gali paskatinti vertinti kultūrinę įvairovę ir pagerinti pažinimo funkcijas.

Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi individualiai. Kai kurie vaikai pradeda kalbėti anksčiau nei kiti, tačiau nuolatinis bendravimas su vaiku, kalbėjimasis, kitų pažinimo funkcijų, smulkiosios motorikos lavinimas padės vystytis tvirtiems kalbos įgūdžiams. Kurkime stimuliuojančią, tarpusavio ryšį puoselėjančią ir patrauklią aplinką vystymuisi. Yes For Skills kviečia džiaugtis ir stebėti, kaip tobulėja Jūsų vaikas!

Yes For Skills asortimente rasite Montessori filosofijos idėjų įkvėptų lavinamųjų priemonių vaikams.

Vaiko sensorinėms funkcijoms lavinti - klientų jau įvertinti sensoriniai kilimėliai.

Vaiko kalbos įgūdžiams, pažinimo funkcijoms, smulkiajai motorikai lavinti - lavinamosios knygos su daugkartiniais lipdukais.

Smulkiąjai motorikai lavinti – išskirtiniai konstruktoriai. Leiskite vaikams kurti ir pasakoti apie savo kūrinius!

Tinklaraščio įraše pasakojome apie bendravimo ir kalbėjimo su vaiku svarbą. Yes For Skills asortimente rasite daug skirtingų tematikų lavinamųjų kortelių apie gyvūnus, transporto priemones, žmonių emocijas ir kt. Yes For Skills lavinamosios kortelės – jei kada pritrūktų įkvėpimo pokalbiams!

 

Papildomai kviečiame skaityti

Ieškote daugiau galimybių kokybiškai praleisti laiką su vaikais? Rekomenduojame šiuos straipsnius - Geriausi SPA su vaikaisdraugiškos kavinės vaikams VilniujeLankytinos vietos Vilniuje.

Turime didelį kiekį straipsnių apie rekomendacijas ir patarimus kaip išmokyti vaikus skaičiuotiskaitytipasiruošti darželiui.

Papildomą ir naudingą informaciją apie YES FOR SKILLS produktus pateikiame šiuose straipsniuose - kaip naudoti YES FOR SKILLS PDF produktus? ir Magnetinės lentos prie sienos - jų privalumai ir išskirtinumai.

 Kaip išsirinkti geriausiai tinkančias YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Patarimus skaitykite čia.