15 patarimų kaip pasiruošti darželiui

15 patarimų kaip pasiruošti darželiui

Trumpai:

• Ėjimas į darželį – vaiko formalaus ugdymo pradžia.
• Vaikų darželiui galima pasiruošti tiesiog namuose, kad procesas būtų kuo lengvesnis ir keltų mažiau įtampos.
• Kurkite rutiną, skatinkite vaiką būti savarankišką, mokytis kurti socialinius ryšius.
• Lavinkite vaiko smulkiąją, stambiąją motoriką, pažinimo funkcijas ir kalbą. Visi šie įgūdžiai yra daugiau arba mažiau susiję tarpusavyje ir labai svarbūs tiek raidai, tiek sėkmingai adaptacijai darželyje.

Pasiruošimas darželiui dažnai tampa tėvų galvos skausmu. Vaikų darželio lankymo pradžia - reikšmingas įvykis tiek tėvams, tiek jų mažyliams. Pirmieji žingsniai į formalųjį ugdymą yra didžiulis vaiko raidos šuolis. Jis žymi formalaus švietimo proceso ir mokymosi visą gyvenimą pradžią. Nors šis procesas gali būti įdomus ir įtraukiantis, jį taip pat gali lydėti baimė ir nerimo jausmas. Tėvai ar globėjai yra svarbiausi asmenys, ruošiantys vaiką šiam procesui.
    
Šiame tinklaraščio įraše pateiksime patarimų, kaip pasiruošti darželiui tiek mažyliui, tiek tėveliams, kad naujas startas atneštų kuo mažiau įtampos! Nuo rutinos sukūrimo iki socialinių įgūdžių ugdymo – viskas sėkmingai pasirengimui į darželį. Be to, gilinsimės į tėvų rūpesčius, pateikdami atsakymus į dažnai šio svarbaus gyvenimo etapo metu užduodamus klausimus.

PATARIMAI RUOŠIANTIS Į DARŽELĮ

1.    Kurkite rutiną

Pradėkite pratinti vaiką prie kasdienės rutinos. Planuokite reguliarų valgymo, žaidimų, ėjimo miegoti laiką. Rutinos laikykitės nuosekliai. Aiški rutina suteiks vaikui nuspėjamumo ir stabilumo jausmą.

2.    Ugdykite vaiko savarankiškumą

Ugdykite savarankiškumą, leisdami vaikui atlikti paprastas, jo amžių ir gebėjimus atitinkančias užduotis, pavyzdžiui, apsirengti, naudotis vonios kambariu ar susitvarkyti žaislus. Tai ugdo pasitikėjimą savimi ir paruošia savarankiškumui, kurio tikimasi darželyje.

3.    Skatinkite vaiką bendrauti

Suteikite savo vaikui galimybę bendrauti su kitais vaikais. Atsižvelgdami į individualias galimybes organizuokite vaiko susitikimus su bendraamžiais, leiskite į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, būrelius arba prisijunkite prie bendruomenių veiklos. Skatinkite vaiką dalintis, klausytis jį supančių žmonių. Tai labai padės susidūrus su daug skirtingų vaikų darželio grupėje.

4.    Reguliariai skaitykite

Gal ir kiek netikėtas patarimas. :) Reguliariai skaitykite savo vaikui ir ugdykite jo pozityvų požiūrį į knygas ir skaitymą. Parodykite raides, aptarkite paveikslėlius ir užduokite klausimų apie perskaitytą istoriją. Taip suteiksite vaikui pamatinius, pirmuosius raštingumo įgūdžius ir meilę skaitymui. Vaikiškų knygų skaitymas – lavai svarbi ugdymo proceso dalis šiuolaikinėse ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Įpratę klausytis skaitomų knygų namuose, vaikai kur kas geriau įsitrauks į tokią veiklą darželyje.

5.    Lavinkite vaiko smulkiąją motoriką

Organizuokite veiklą, lavinančią smulkiąją motoriką, pavyzdžiui, konstravimą, piešimą, manipuliavimą smulkiomis detalėmis, lipdukų klijavimą (svarbu atkreipti dėmesį į tinkamiausio vaiko amžiaus rekomendacijas). Išlavinti smulkiosios motorikos įgūdžiai palengvins veiklų atlikimą darželyje. Be to, smulkiosios motorikos lavinimas labai glaudžiai siejasi su vaiko kalbos ir pažinimo funkcijų raida. Daugiau apie smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite tinklaraščio įraše.

6.    Lavinkite vaiko stambiąją motoriką

Vaikui būtina veikla, kurią atliekant lavinama stambioji motorika, pavyzdžiui, bėgiojimas, šokinėjimas, įvairūs aktyvūs žaidimai lauke, kamuolio gaudymas, mėtymas ir kt. Tvirti vaiko stambiosios motorikos įgūdžiai yra labai naudingi vaiko fizinei veiklai su bendraamžiais darželyje. Daugiau apie vaiko stambiosios motorikos lavinimą skaitykite Yes For Skills tinklaraščio įraše.

7.    Skatinkite vaiko smalsumą ir tyrinėjimą

Skatinkite vaiką užduoti klausimus, tyrinėti savo aplinką ir atrasti naujų dalykų. Tai padeda ugdyti vaiko meilę mokymuisi ir geriau apdoroti gaunamą informaciją. Sėkminga šių laikų asmenybė – smalsi, siekianti sužinoti ir patirti.

8.    Lavinkite vaiko gebėjimą klausytis

Žaiskite žaidimus, kurių metu būtina aktyviai klausytis. Gebėjimas klausytis yra būtinas, norint laikytis elgesio taisyklių, nurodymų klasėje ar darželio grupėje, taip pat išgirsti edukacinę medžiagą.

9.    Supažindinkite vaiką su matematikos sąvokomis

Į kasdienę veiklą įtraukite paprastas matematikos sąvokas. Skaičiuokite daiktus ir įvardinkite formas. Tai suteikia pagrindą matematiniams įgūdžiams lavinti ir palengvina šį procesą darželyje. Vaiką mokykite atsižvelgdami į jo amžių.

10.    Skirkite dėmesio kalbos įgūdžiams

Įsitraukite į pokalbius su vaiku, turtinkite vaiko žodyną ir padėkite jam išlaisvinti savo mintis. Tuo pat metu stiprinsite tarpusavio ryšį ir geriau pažinsite savo vaiką. Skatinkite jį išreikšti save pasakojant, dainuojant, žaidžiant ir pasitelkiant vaizduotę. Daugiau apie vaiko kalbos įgūdžių lavinimą namuose skaitykite čia.

11.    Nuvažiuokite į būsimą vaiko darželį

Jei įmanoma, suplanuokite apsilankymą darželyje, kurį lankys Jūsų vaikas. Supažindinkite juos su aplinka, pedagogais ir leiskite patyrinėti aplinką. Tai sumažins vaiko nerimą ir sukurs komforto jausmą.

12.    Formuokite sveikus įpročius

Atsižvelgdami į savo vaiko amžių mokykite jį apie tinkamos mitybos, mankštos ir asmeninės higienos svarbą. Tikimasi, kad darželinukai daugiau ar mažiau rūpinsis savimi, todėl labai svarbu anksti ugdyti gerus įpročius.

13.    Ugdykite gebėjimą spręsti problemas

Pateikite vaikui jo amžių atitinkančius galvosūkių, žaidimų ir kitokius užduočių. Tai padeda ugdyti vaiko kritinį mąstymą ir problemų sprendimo įgūdžius, kurie yra vertingi ir mokymo įstaigoje.

14.    Valdykite vaiko nerimą atsiskyrus nuo Jūsų

Jei Jūsų vaikas patiria nerimą, kai paliekate jį su kitais žmonėmis, praktikuokite trumpus išsiskyrimus su vaiku, kad padėtumėte jam prisitaikyti. Palaipsniui ilginkite laiko atskirai trukmę ir visuomet patikinkite vaiką, kad grįšite.

15.    Likite pozityvūs ir emociškai palaikantys

Išlaikykite teigiamą požiūrį į darželį ir teikite vaikui daug padrąsinimo bei pagyrimų. Jūsų palaikymas padidins vaiko pasitikėjimą ir entuziazmą leistis į šį naują nuotykį.

Dažni tėvų klausimai vaikui pradedant lankyti vaikų darželį

Ar mano vaikas emociškai pasiruošęs eiti į darželį?

Svarbiausia, kad vaikas būtų savarankiškas atitinkamai pagal amžių, gebėtų išreikšti būtiniausius poreikius ir galėtų bent trumpam pabūti be Jūsų. Jei vaikas yra pasitikintis savimi, greičiausiai jis yra emociškai pasirengęs darželiui. Jei vaikas yra drovus, adaptacija gali užtrukti šiek tiek ilgiau, tačiau šis procesas atneš daug naujų įgūdžių, žinių ir idėjų. Nesijaudinkite ir pasitikėkite savo vaiku!


Ką daryti, jei mano vaikas turi išskirtinių mitybos poreikių arba yra alergiškas?

Informuokite atsakingus asmenis apie bet kokius Jūsų vaiko mitybos apribojimus ar alergiją. Komunikuokite su vaikų darželio darbuotojais.


Kaip galiu padėti savo vaikui mokytis namuose?

Sukurkite palankią mokymosi aplinką namuose, paruoškite vaikui skirtą mokymosi vietą. Skatinkite vaiką skaityti, konstruoti, piešti, atlikti įvairias užduotėles. Atsižvelkite į vaiko amžių ir pomėgius. Mūsų tinklaraštyje galite perskaityti daugiau įrašų apie vaikų lavinimą namuose.


Ką daryti, jei mano vaikui sunku susirasti draugų?

Skatinkite vaiko socialinę sąveiką per bendrus žaidimus su artimaisiais, Jūsų draugų vaikais, taip pat vaikas gali lankyti sporto, dailės, muzikos ar kitokius užsiėmimus. Pasikalbėkite su vaiko auklėtoju.

Kokius įgūdžius naudinga lavinti prieš vaikui pradedant lankyti darželį?

Žinoma, tai priklauso nuo to, kokio amžiaus vaikas pradeda lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Jei kalbame apie mažylius nuo maždaug 2 metų, puiku, jei jie vartoja trumpus žodelius, moka išreikšti būtinuosius savo poreikius, yra įpratę prie bent minimalių taisyklių. Jei kalbame apie vyresnius vaikus, puiku, jei vaikas savarankiškai naudojasi tualetu, apsirengia pats arba minimaliai padedant suaugusiam asmeniui, ramiai, nepatirdamas streso, atsiskiria nuo tėvų, moka teisingai laikyti pieštuką, kreidelę ar kitokią rašymo/piešimo priemonę, moka parašyti savo vardą, žino spalvų pavadinimus, įvardija pagrindines kūno dalis, suskaičiuoja iki dešimties..

Kokie yra pagrindiniai ugdymo vaikų darželyje tikslai?

Mokydamiesi darželyje vaikai išmoksta skaityti arba įgyja skaitymui svarbius pamatinius įgūdžius, mokosi rašyti, klausytis, bendrauti, įgyja pirmuosius bazinius matematikos įgūdžius (susipažįsta su skaičiais, skaičiuoja iki 10 ir kt.), tyrinėja ir domisi pasauliu.

Linkime, kad darželio lankymas būtų neįkainojamas, pozityvus ir vaiko raidą skatinantis procesas. Į naują pradžią žvelkite pozityviai. Tėvų emocinė būklė šiuo laikotarpiu labai svarbi vaiko savijautai ir nusiteikimui.
    
Svarbiausia, pasiruošimo darželiui nepaversti įtampos kupina veikla. Leiskite vaikui mokytis savo tempu. Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi individualiai, todėl to paties amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis. Yes For Skills kviečia džiaugtis ir stebėti, kaip tobulėja Jūsų vaikas!

Yes For Skills padės pasiruošti darželiui! Mūsų asortimente rasite Montessori pedagogikos idėjų įkvėptų, tvarių, daugkartinių lavinimo priemonių vaikams.

Rutinai sukurti – ,,Yes For Skills“ ir ,,Groovy Magnetsmagnetinės lentos, elgesio ugdymo sistemos (,,Mano apdovanojimai“, ,,Savaitės tvarkaraštis“, Vaiko dienotvarkė“ ir išskirtiniai magnetukai!)

Magnetinės lentos puikiai tiks ir vaiko smulkiajai motorikai, akies-rankos koordinacijai lavinti, meniniams gebėjimams ugdyti ir vaizduotei išlaisvinti.

Su Yes For Skills temų bendravimui niekada nepritrūks!  Įdomūs kortų žaidimai, skirtingos tematikos lavinamosios kortelės bendravimui, mokymuisi matematikos, abėcėlės, emociniam intelektui lavinti.

Lavinamosios knygos vaikams – smulkiajai motorikai ir pažinimo funkcijoms lavinti! Klijuokite lipdukus, spręskite užduotis! Išskirtiniai lipdukai – klijuokite lipdukus knygelėje, asmeninių daiktų paviršiuje, ant langų ar baldų (svarbu, kad paviršius būtų lygus!).

Mažiesiems kūrėjams – vaikiški konstruktoriai. Tvaresni, saugesni, lengvai prižiūrimi, beribes veiklos galimybes suteikiantys žaislai.

Vaiko stambiajai motorikai lavinti – Montessori mediniai žaislai/baldai ir aktyvūs lauko žaidimai! Judėkime, tyrinėkime ir linksminkimės!

 

Papildomai kviečiame skaityti

Jeigu jums aktualu vaikų emocinio intelekto ir pykčio priepuolių valdymas, kviečiame plačiau apie tai skaityti straipsnyje - vaikų emocinė raida.

Taip pat rekomenduojame straipsnį bei naudingus patarimus besimokant skaičiuoti - kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?

Kuo svarbus vaikų stambiosios bei smulkiosios motorikas lavinimas? Daugiau informacijos straipsniuose - Stambioji motorika arba smulkioji motorika.

Yesforskills skaitymo kortelės gali būti puikus pasirinkimas jums, plačiau straipsnyje - Kodėl verta rinktis YES FOR SKILLS skaitymo korteles?

Ieškote galimybės kokybiškai praleisti laiką su vaikais? Rekomenduojame šiuos straipsnius - Geriausi SPA su vaikais, draugiškos kavinės vaikams Vilniuje, Lankytinos vietos Vilniuje.