Smulkioji motorika: kuo svarbus smulkiosios motorikos lavinimas ir kokiais būdais geriausia tai daryti

 • Smulkioji motorika: kuo svarbus smulkiosios motorikos lavinimas ir kokiais būdais geriausia tai daryti

  Trumpai:

  •    Smulkioji motorika tiesiogiai susijusi su vaikų kalbos ir pažinimo funkcijų raida.
  •    Smulkioji motorika gali būti lavinama tiesiog žaidžiant, namuose.
  •    Kiekvieno vaiko raida yra individuali. Vienodo amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis. Tačiau, vaiko tėvai jį pažįsta geriausiai. Jei pastebite neraminančių vaiko raidos problemų, kreipkitės į šeimos gydytoją ar pediatrą.

  Smulkioji motorika - tai smulkių rankų, pirštų, riešų ir akių raumenų koordinavimas ir valdymas. Šie judesiai būtini atliekant užduotis, kurioms reikia tikslumo, miklumo ir rankų bei akių koordinacijos. Smulkioji motorika vystosi palaipsniui, vaikui augant, o specifiniai gebėjimai skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Mokslinių tyrimų duomenimis, vaiko smulkiosios motorikos įgūdžiai tiesiogiai susiję su vaiko kalbos ir pažinimo funkcijų raida.

  Šiame tinklaraščio įraše trumpai apžvelgsime vaiko smulkiosios motorikos raidą ir pateiksime patarimų kaip ją lavinti. Primename, kad kiekvieno vaiko raida yra individuali ir gali skirtis.

  Smulkiosios motorikos raida pagal amžių

  Naujagimiai

  Šiuo amžiaus etapu vaiko rankutės suspaustos į kumštelius, naujagimis netiesia rankos link žaislo. Būdingas automatinio griebimo refleksas (laiko daiktą tačiau nesugeba valingai jo paleisti).

  3-5 mėnesių kūdikiai

  Kūdikis pradeda fiksuoti žvilgsnį, po truputį seka objektą. Rankų judesių dar mažai, bet tokio amžiaus mažylis jau apie 3 sekundes išlaiko daiktą delne.

  5 mėnesių kūdikiai

  Apie 5 mėnesį kūdikis pradeda suvesti rankas į vidurio liniją (sudeda jas ties pilvuku). Aplinkos pažinimas vykdomas oraliniu būdu, todėl rankas ir daiktus kiša į burną. Po truputį pradeda periminėti daiktus iš vienos rankos į kitą, formuojasi grėblinis ėmimas (arba kitaip griebimas).

  6-7 mėnesių kūdikiai

  6-7 mėnesių mažylis išlaiko kiekvienoje rankoje po daiktą, formuojasi tvirtas grėblinis griebimas, efektyviai perima daiktus iš vienos rankutės į kitą, tiesia rankas į priekyje padėtą daiktą, įdėmiai tyrinėja veidus.

  8 mėnesių kūdikiai

  Šiuo laikotarpiu prasideda funkcinis žaidimas (iki tol vyrauja sensorinis (daiktų graužimas, didelis dėmesys garsus skleidžiantiems daiktams). Vaikas pradeda ploti rankutėmis. 8 mėn. po truputį formuojasi pincetinis griebimas (pradeda imti daiktus dviem pirštukais).

  10-12 mėnesių mažylis

  Šiuo laikotarpiu mažylis jau verčia storos knygos puslapius, suveria žiedus, rodo pirštu, moja atsisveikindamas, tvirtai ima daiktus pincetiniu griebimu (dviem pirštais).

  1-1,5 metų vaikas

  Vaikas stato bokštelį iš 3 kaladėlių. Šiuo laikotarpiu pradeda pažinti geometrines figūras. Braukia kreidelėmis, pieštukais, maistą ima šaukštu, sudeda ir išima daiktus iš dėžučių ir kitų talpų, jau dalyvauja rengimo procese.

  1,5-2 metų vaikas

  Šiuo periodu būdingas konstrukcinis žaidimas (vėrimas, statymas iš kaladėlių, konstravimas). Stato dėlionę iš 2-3 detalių. Nusiima kepurę, kojines, tiksliai sudeda smulkius daiktus į dėžutes, valgo naudodamasis šaukštu

  2-3 metų vaikas

  Ima daiktus 3 pirštais, pradeda atlikti sukamuosius judesius, varto plonų puslapių knygutes, jau rūšiuoja spalvas, parodo pagrindines kūno dalis, aunasi batus, traukia užtrauktuką, bando segti įvairius užsegimus.

  3-4 metų vaikai

  Piešia kryžių, kvadratą, užsega, atsega sagas, kerpa žirklėmis, rakina raktu, pavadina pagrindines formas, stato dėlionę iš 6 detalių, gali pradėti rašyti raides.

  4-6 metų vaikai

  Užsega mažas sagutes, bando verti batų raištelius, tvarkosi tualete, savarankiškai valgo ir kt. Ikimokyklinio amžiaus vaikų smulkioji motorika (ypač rašymo įgūdžiai) aktyviai lavinami darželiuose ir paruošiamosiose mokyklos klasėse.

  Kaip lavinti smulkiąją motoriką?

  Vaikų smulkiosios motorikos lavinimas gali būti atliekamas tiesiog žaidžiant. Smulkioji motorika yra labai svarbi atliekant užduotis, kurioms reikia tikslumo ir smulkių raumenų koordinacijos, pavyzdžiui, rašant, naudojant žirkles, rišant batų raištelius ir manipuliuojant mažais daiktais. Štai keletas užsiėmimų, padedančių lavinti vaikų smulkiąją motoriką:

  Konstravimas, lipdymas, minkymas

  Tešlos ar molio kočiojimas, gnybimas ir formavimas padeda sustiprinti rankų raumenis ir pagerinti miklumą. Kaladėlių dėliojimas, žaidimai su konstruktoriais padeda lavinti preciziškus pirštų judesius, akies rankos koordinaciją, dėmesio koncentraciją.
  Piešimas ir spalvinimas

  Suteikite galimybę vaikui piešti skirtingomis priemonėmis: kreidelėmis, flomasteriais, pieštukais, piešti vandeniniais dažais. Skatinkite spalvinti neperžengiant paveikslėlio ribų.

  Dėlionės, galvosūkiai, konstruktoriai

  Pradėkite nuo didesnių detalių ir paprastų dėlionių, palaipsniui pereikite prie mažesnių detalių ir sudėtingesnių piešinių. Tai padeda pagerinti rankų ir akių koordinaciją ir erdvės suvokimą. Daug vaikų labai mėgsta konstruktorius, konstravimas iš detalių taip pat padeda lavinti ne tik pirštų judesius bet ir pažinimo funkcijas. Parduotuvėse siūlomame vaikiškų lavinamųjų priemonių asortimente galima rasti įvairių užduočių knygučių, kuriose rasite galvosūkių, įdomių užduotėlių ir daug darbo pirštukams.

  Karoliukų vėrimas

  Naudodami karoliukus ir virveles ar siūlus vaikai gali kurti raštus ir piešinius, gerindami rankos-akies koordinaciją bei didindami pirštų raumenų jėgą.

  Kirpimas žirklėmis

  Pradėkite nuo vaikams pritaikytų saugių žirklių ir išmokykite vaiką tinkamai laikyti žirkles. Pateikite įvairių medžiagų karpymui (pvz., popieriaus, šiaudelių ar net šaldytos tešlos!).

  Lipdukai

  Lipdukų klijavimas į tinkamas vietas puiki veikla ne tik smulkiajai motorikai, bet ir akies-rankos koordinacijai, suvokimui, dėmesio koncentracijai lavinti. Be to, tai ir labai įtraukianti, smagi, vaizduotę lavinanti veikla.

  Piešimas pirštais

  Nors tokia veikla reikalauja šiek tiek išsitepti, tai labai naudinga ne tik smulkiajai motorikai, vaizduotei ugdyti, bet ir sensorinei integracijai gerinti.

  Žaidimai su sensoriniais lytėjimo žaislais

  Žaidimai su skirtingų tekstūrų žaislais gali skatinti jutiminį suvokimą ir koordinuotus pirštų judesius.

  Kepimas, virimas

  Įtraukus vaiką į paprastas maisto gaminimo užduotis, pavyzdžiui, maišant, pilant ir pjaustant minkštus ingredientus (žinoma, prižiūrint tėveliams), galima ne tik lavinti smulkiąją motoriką, bet ir po truputį supažindinti vaiką su kasdienėmis veiklomis.

  Drabužių ir rankšluosčių lankstymas

  Tai netradicinis, tačiau neįtikėtinai efektyvus smulkiosios motorikos lavinimo pavyzdys! Išmokykite vaiką tvarkingai sulankstyti drabužius ar rankšluosčius. Tam tikrai prireiks tikslumo ir rankų bei akių koordinacijos!

  Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi individualiai, todėl to paties amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis. Kurkime stimuliuojančią, tarpusavio ryšį puoselėjančią ir patrauklią aplinką vystymuisi. Yes For Skills kviečia džiaugtis ir stebėti, kaip tobulėja Jūsų vaikas!

  Kuo skiriasi stambiosios ir smulkiosios motorikos lavinimas?

  Stambioji motorika apima didelių, koordinuotų judesių atlikimą, kurie įtraukia pagrindines kūno raumenų grupes. Efektyvios bendrosios kūno motorikos reikalaujančios veiklos apima dinamiškus veiksmus, tokius kaip ėjimas, bėgimas, šokinėjimas, metimas, gaudymas.. Iš esmės, stambiosios motorikos įgūdžiai yra susiję su pagrindinių kūno raumenų, rankų ir kojų panaudojimu veiksmams, kuriems reikia didelio koordinavimo ir kontrolės. Jie sudaro pagrindą sudėtingesniems judesiams ir yra neatsiejami nuo vaiko dalyvavimo fizinėje veikloje ir žaidimuose. Stambiosios motorikos ugdymas yra būtinas, stiprinant vaiko raumenų jėgą, ištvermę ir bendrą fizinį pasirengimą.

  Priešingai, smulkiosios motorikos įgūdžiai sutelkti į tikslumą ir judesių valdymą mažais riešų, plaštakų, pirštų ir akių raumenimis. Šie įgūdžiai reikalingi atliekant užduotis, reikalaujančias tikslumo ir miklumo. Smulkioji motorika yra labai svarbi veiklai, kuriai būtinas tikslumas ir dėmesys detalėms. Tokie judesiai leidžia vaikui atlikti įvairias užduotis, kurioms reikalinga rankų ir akių koordinacija bei gebėjimas atlikti subtilius, kontroliuojamus judesius.

  Tiek stambioji, tiek smulkioji motorika atlieka skirtingą, tačiau vienodai svarbų vaidmenį vaiko raidoje. Stambioji motorika sudaro pagrindą vaiko gebėjimui tyrinėti jį supantį pasaulį vaikštant, bėgant, šokinėjant, ropojant, plaukiant.. Kita vertus, smulkiosios motorikos įgūdžiai suteikia vaikui tikslumą ir kontrolę, reikalingą atliekant užduotis, susijusias su sudėtingais rankų judesiais ir manipuliavimu daiktais. Kartu šie įgūdžių rinkiniai prisideda prie vaiko gebėjimo veiksmingai užsiimti įvairia veikla, palaiko jo fizinį, pažintinį ir socialinį vystymąsi.

  Daugiau apie vaiko stambiąją motoriką skaitykite tinklaraščio įraše: Stambioji motorika: kuo svarbus stambiosios motorikos lavinimas ir kaip jį organizuoti namuose?

  Elektroninėje parduotuvėje Yes For Skills rasite gausų lavinimo priemonių vaikams asortimentą.

  Smulkiajai motorikai lavinti – klientų mylimi išskirtiniai daugkartiniai lipdukai. Juos galima klijuoti knygutėse ar ant lygių, tiesių paviršių.

  Rašymo įgūdžiams lavinti puikiai tinka Yes For Skills lavinamosios knygos. Siūlome skirtingo sudėtingumo lavinamąsias knygas lietuvių ir anglų kalbomis.

  Jei vis dėlto, rašymo įgūdžius lavinti norite dar įdomiau ir netradiciškai, turime sprendimą – tai magnetinės lentos. Rašykite, pieškite, klijuokite magnetukus!

  Džiaugiamės galėdami pasiūlyti išskirtinių, tvarių, saugių naudoti vaikiškų konstruktorių. ,,Stick-O“, ,,Blockaroo“, ,,Clixo“, ,,Spaghetteez“, ,,CLICS“ konstruktoriai neeilinei patirčiai ir efektyviam smulkiosios motorikos lavinimui!
   

   

  Papildomai kviečiame skaityti

  Ieškote daugiau galimybių kokybiškai praleisti laiką su vaikais? Rekomenduojame šiuos straipsnius - Geriausi SPA su vaikaisdraugiškos kavinės vaikams VilniujeLankytinos vietos Vilniuje.

  Turime didelį kiekį straipsnių apie rekomendacijas ir patarimus kaip išmokyti vaikus skaičiuotiskaitytipasiruošti darželiui.

  Papildomą ir naudingą informaciją apie YES FOR SKILLS produktus pateikiame šiuose straipsniuose - kaip naudoti YES FOR SKILLS PDF produktus? ir Magnetinės lentos prie sienos - jų privalumai ir išskirtinumai.

   Kaip išsirinkti geriausiai tinkančias YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Patarimus skaitykite čia.