Kalbos raida ir lavinimas pagal amžių

  • Kalbos raida ir lavinimas pagal amžių

    Trumpai:

    • Vaiko kalbos raida – sudėtingas procesas, kuris prasideda jau pirmosiomis kūdikio dienomis.
    • Kalbos raida yra tiesiogiai susijusi su smulkiąja motorika.
    • Kalbos vystymuisi labai svarbi vaizduotė.
    • Rašymo įgūdžių lavinimas labai svarbus kalbos raidai ir išraiškai.

    Vaiko kalbos raida – sudėtingas ir ilgas procesas. Kalba yra pagrindinė bendravimo ir pažinimo priemonė. Nuo ankstyvųjų ,,gugavimų“ iki sudėtingų pokalbių – vaikas įgyja reikalingų kalbos įgūdžių, mokydamasis nuo pat kūdikystės.

    Šiame tinklaraščio įraše pasakojame apie vaiko kalbos raidą ir pateikiame pavyzdžių, kaip galima lavinti vaikų kalbos įgūdžius ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį skirtingais amžiaus etapais.

    Kūdikių kalbos įgūdžių raida

    Kalbos supratimo pagrindai formuojasi dar kūdikystėje. Gimę kūdikiai geba atskirti ir apdoroti savo gimtosios kalbos garsus. Augdami, klausydamiesi juos supančių asmenų ir su jais bendraudami, vaikai instinktyviai įsisavina juos supančias kalbines užuominas, kalbos ritmą, intensyvumą, stilių.

    Pirmaisiais mėnesiais kūdikiai leidžia įvairius burbuliavimo, gugavimo, burbėjimo garsus. Šie, iš pažiūros atsitiktiniai garsai, yra kalbos elementai, mažyliai taip eksperimentuoja su skirtingais balsių ir priebalsių deriniais.

    Kūdikių kalbos įgūdžių lavinimas

    Bendraukite akis į akį

    Bendraukite su savo mažyliu akis į akį, palaikykite akių kontaktą ir reaguokite į kūdikio skleidžiamus garsus.

    Sensoriniai žaislai

    Pateikite vaikui jo amžių atitinkančių skirtingų tekstūrų žaislų, skleidžiančių įvairius garsus. Taip paskatinsite vaiko sensorinį vystymąsi.

    Smulkiosios motorikos lavinimas

    Mokslinių tyrimų duomenimis, vaiko smulkioji motorika yra tiesiogiai susijusi su jo kalbos įgūdžiais. Naudokite barškučius, įvairius amžių atitinkančius žaislus. Daugiau apie vaikų smulkiąją motoriką skaitykite tinklaraščio įraše.

    1-2 metų vaiko kalbos įgūdžių raida

    1-2 metų laikotarpis žymi reikšmingą kalbos raidos šuolį. Vaikai nuo pavienių žodžių pereina prie trumpų sakinių formavimo, nuosekliau išreikšdami savo mintis, norus ir pastebėjimus. Antraisiais metais ypač sparčiai pildosi mažylio kalbos žodynas, vaikui lengviau susikalbėti ir gauti reikalingus atsakymus. Maži vaikai tarsi kempinės sugeria kiekvieną žodį ir frazę iš savo aplinkos. Jų sparčiai besiplečiantis žodynas leidžia jiems atpažinti ir atskirti objektus, žmones artimiausioje aplinkoje.

    1-2 metų vaiko kalbos įgūdžių lavinimas

    Reguliarus skaitymas

    Skaitykite vaikui garsiai, pabrėždami knygoje aprašytų objektų pavadinimus, jų išskirtines savybes.

    Su vaiku kalbėkite kaip su suaugusiu

    Kalbėkite kuo taisyklingiau, natūraliu balsu. Papasakokite, ką nuveikėte, kaip jaučiatės, užduokite vaikui atvirų klausimų.

    Smulkiosios motorikos lavinimas

    Šiuo laikotarpiu smulkiosios motorikos lavinimas išlieka toks pat svarbus. Rinkitės konstruktorius, smulkias rūšiavimo detales, vaiko amžiui tinkančias dėliones, leiskite dėlioti kruopas, makaronus, kitas buityje turimas priemones. Vaiką sudomins ir įtrauks galimybė tapyti pirštais, magnetinėse lentose tvirtinti magnetukus.

    3-5 metų vaiko kalbos raida

    Ankstyvoje vaikystėje vaikai vis geriau formuoja sakinius ir naudoja kalbą tiek praktiniais, tiek vaizduotės tikslais. Jų pažintiniai gebėjimai taip pat leidžia vis lengviau ir efektyviau bendrauti. 3-5 metais ypač tobulėja vaiko kalbos gramatika ir sakinių struktūra. Vaikai efektyviai vartoja įvardžius, veiksmažodžių laikus. Be to, vaikų nuo 3 metų vaizduotė yra labai laki. Tai padeda kūrybiškai bendrauti ir išreikšti save.

    3-5 metų vaiko kalbos įgūdžių lavinimas

    Vaizduotės žaidimai

    Daug dėmesio skirkite vaiko vaizduotei lavinti. Leiskite žaisti vaidmenų žaidimus, kurti ir išreikšti save. Vaizduotė labai svarbi sėkmingai asmenybei formuoti.

    Pasakojimas

    Pasakokite istorijas, klausykite vaiko pasakojimų, juos aptarkite, iliustruokite. Tai padės ne tik lavinti kalbos įgūdžius, bet ir stiprinti tarpusavio ryšį.

    Skaitykite sudėtingesnes knygas

    Skaitykite įmantresnio siužeto knygas, tai padės praturtinti vaiko žodyną sudėtingesniais, įdomesniais žodžiais.

    Piešimas, karpymas ir kitos smulkiosios motorikos lavinimo veiklos

    Kaip ir minėjome, smulkiosios motorikos ir kalbos įgūdžių ryšys įrodytas mokslinių tyrimų duomenimis. Svarbu tai, kad rašymas yra viena iš kalbos raiškos formų. Todėl rašymui svarbių įgūdžių lavinimas yra labai svarbus ir kalbos ugdymo procese.

    Skaitymo įgūdžiai

    Maždaug 5-iais metais vaikai dažnai pradedami mokyti skaityti. Skaitymas atveria naujus kelius tobulinti, plėsti savo kalbos žodyną ir leidžia lengviau išreikšti save.

    Vaikų nuo 6 metų kalbos įgūdžių raida

    Vaikui pradėjus lankyti mokyklą jo kalbos įgūdžiai toliau tobulėja. Vaikų kalbos žodynas vis turtingesnis, mokykloje aktyviai tobulinama rašytinė išraiška. Vienas iš mokymo pradinėje mokykloje tikslų - gebėjimas skaityti ir suprasti parašytą tekstą. Kitas svarbus tikslas - rašymo įgūdžiai – pradėję nuo paprastų sakinių konstrukcijų, vaikai rašo vis sudėtingesnius, išsamesnius sakinius.

    Vaiko nuo 6 metų kalbos įgūdžių ugdymas

    Savarankiškas skaitymas

    Skatinkite vaiko savarankišką skaitymą, leiskite pasirinkti knygą iš daug skirtingų literatūros kūrinių.

    Ugdykite meilę rašymui

    Siūlykite vaikui pildyti dienoraštį, kurti ir rašyti. Jei namuose tai atlikti sunku arba vaikui rašymas nėra maloni veikla, nenusiminkite, mokykloje vaikas parašys daug skirtingų kūrinių ir tikrai gebės išreikšti save!

    Dažni tėvų klausimai apie skirtingo amžiaus vaikų kalbos raidą ir jos lavinimą

    Kada turėčiau tikėtis, kad mano kūdikis pradės guguoti ir kaip galėčiau paskatinti kūdikį bendrauti?

    Kūdikiai paprastai pradeda guguoti maždaug 6-9 mėnesį. Mėgdžiokite jų skleidžiamus garsus, įsitraukite į pokalbį, atsakydami naudokite paprastus žodžius arba garsus.

    Kaip galiu skatinti 1-2 metų vaiką aiškiai, teisingai ištarti žodžius? Galbūt to nereikia daryti?

    Skatinkite aiškų tarimą, modeliuodami teisingus garsus ir žodžius. Pakartokite žodžius, kai vaikas neteisingai juos ištaria, ir patvirtinkite, kai vaikas žodį ištaria teisingai. Paskatinti vaiką būtina, tačiau labai kritikuoti nereikia, tiesiog pataisyti vaiką nekeliant balso, nerūpestingai.

    Kokie yra galimo ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos vėlavimo požymiai ir kaip tai spręsti?

    Ženklai gali būti tam tikrų garsų tarimo sunkumai, ribotas žodynas arba sunkumai sudarant sakinius. Jei nerimaujate, kreipkitės į logopedą ir vaiko raidos specialistus, kurie gali pateikti vertinimus ir rekomendacijas.

    Kuo mano 9 metų vaiko kalbos raidai naudingas skirtingų literatūros žanrų kūrinių skaitymas?

    Susipažinimas su įvairių žanrų ir stilių literatūra turtina žmogaus žodyną ir gerina suvokimą. Skatinkite vaiką skaityti įvairias knygas, įskaitant grožinę, dalykinę literatūrą, poeziją ir kt.

    Kalbos lavinimas pagal vaiko amžių – dažna paieškos internete formuluotė. Vaikų kalbos raidos kelionė yra dinamiškas procesas. Intensyviausias kalbos raidos etapas vyksta ankstyvaisiais vaiko metais. Tėvai, globėjai ir pedagogai atlieka lemiamą vaidmenį, kurdami skatinančią kalbinę aplinką ir siūlydami veiklas, tinkamas kiekvienam raidos etapui. Įgalinkime vaikus pasitikėti savimi, būti komunikabilius ir sukurkime tvirtą pagrindą jų akademinei ir asmeninei sėkmei. Atminkite, kad kiekvieno vaiko raida yra labai individuali ir gali skirtis nuo bendraamžių.

    Yes For Skills gausu kalbos raidai skirtų lavinimo priemonių vaikams.

    Kalbos raidai labai svarbus smulkiosios motorikos lavinimas. Yes For Skills asortimente rasite įvairių smulkiosios motorikos lavinimo priemonių.

    Vaikiški konstruktoriai – asortimente rasite konstruktorių vaikams nuo 18 mėnesių, miklinkite pirštukus ir kurkite pirmuosius architektūros šedevrus!

    Mūsų klientų pamėgtos veiklos knygos su daugkartiniais lipdukais – lavinkite ne tik smulkiąją motoriką, bet ir pažinimo funkcijas bei akies-rankos koordinaciją. Užklijuokite lipdukus, nuklijuokite ir naudokite iš naujo!

    Rašymas – viena svarbiausių kalbos raiškos formų. Mokykitės rašyti su žaliaplaukiu berniuku Skilsu! Užduočių knygelė ,,Mokausi skaityti ir rašyti su Skilsu“ – susipažinkite su Skilsu ir pradėkite skaitymo bei rašymo kelionę.

    Na, o jei rašyti įprastu būdu, popieriuje, atsibodo.. Yes For Skills magnetinės lentos kur kas įdomesniam rašymo procesui!


    Skaityti išmoksite su Yes For Skills dviejų ir trijų skiemenų žodžių skaitymo kortelėmis!

    Raides pažinkite su lavinamosiomis kortelėmis! Lavinamųjų kortelių rinkinys ,,Abėcėlė” ir ,,Abėcėlė” rinkinys su daugkartiniais žymekliais – išbandykite!

    Šį tą siūlome ir mažyliams! Lavinamosios kortelės kūdikiams – ryškūs, dėmesį traukiantys paveikslėliai!