Vaiko raida pagal amžių

 • Vaiko raida pagal amžių

  Vaiko raida pagal amžių – plačiai aptarinėjama tema tiek internete, tiek Yes For Skills tinklaraštyje. Raida tai augimo ir pokyčių procesas, kuris vyksta nuo kūdikystės iki paauglystės. Vaiko raidos etapai reikšmingi tiek fiziniams, pažintiniams, emociniams, tiek socialiniams, kalbos, savarankiškumo įgūdžiams. Šių skirtingų sričių supratimas gali padėti tėvams, globėjams, pedagogams ir sveikatos priežiūros specialistams užtikrinti vaikų gerovę.

  Šiame tinklaraščio įraše aptarsime svarbiausius vaikų iki 2 metų ir vyresnių vaikų lavinimo uždavinius, pateiksime Yes For Skills tinklaraščio įrašų nuorodas, norintiems tam tikrą temą išanalizuoti detaliau. Nurodydami vaikų raidos lavinimo uždavinius pateiksime lavinimo priemonių iš Yes For Skills asortimento pavyzdžių.

  Vaiko iki 2 metų raidos uždaviniai

  Emocinė raida: prisirišimas, ryšio kūrimas ir emocijų reguliavimas

  Ankstyvaisiais gyvenimo metais kūdikiai užmezga tvirtus emocinius ryšius su savo globėjais. Atsakingas ir meilus rūpinimasis kuria pasitikėjimo ir saugumo pagrindą. Mažyliai įgyja pirmuosius emocijų valdymo įgūdžius.

  Fizinis vystymasis: stambioji ir smulkioji motorika

  Stambioji motorika – nuo naujagimio refleksų iki sėdėjimo, šliaužimo ir galiausiai ėjimo.

  Smulkioji motorika – nuo objektų sugriebimo iki tikslesnių judesių atlikimo, pavyzdžiui, paimami smulkūs daiktai. Daugiau apie vaiko smulkiosios motorikos raidą skaitykite tinklaraščio įraše.

  Sensorinis vystymasis

  Kūdikiai naudoja savo pojūčius tyrinėdami juos supantį pasaulį. Įvairių dirgiklių, tokių kaip skirtingos tekstūros, spalvos ir garsai, pažinimas padeda palengvinti sensorinę integraciją.

  Socialinis vystymasis: prisirišimas prie globėjų ir ankstyvieji socialiniai ryšiai

  Saugus prisirišimas prie globėjų suteikia saugumo jausmą, todėl mažyliai gali drąsiai tyrinėti aplinką. Kūdikiai pradeda bendrauti su globėjais šypsodamiesi, guguodami ir imituodami veido išraiškas.

  Kalbos raida: nuo gugavimo iki pirmųjų žodžių

  Kūdikiai pradeda skleisti įvairius garsus ir eksperimentuoti su vokalizacijomis. Jie pradeda suprasti ir reaguoti į paprastas globėjų komandas ir pažįstamus žodžius. 1-2 metų vaikai pradeda vartoti trumpus žodelius, nesudėtingus žodžių derinius.

  Savarankiškumas

  Net kūdikystėje vaikai pradeda rodyti savo nepriklausomybę, tyrinėdami aplinką ir išreikšdami pageidavimus. Atėjus laikui skatinkite mažylį valgyti pagal amžių tinkamais įrankiais, tai suteikia nepriklausomumo pojūtį. 1-2 vaiko gyvenimo metai žymi labai svarbų įvykį – vaikų darželio lankymo pradžią.

  Daugiau apie sėkmingą startą ir 15 naudingų patarimų – tinklaraščio įraše.

  Džiaugiamės Yes For Skills asortimente, turėdami priemonių ir mažyliams.

  Medžiaginė lavinamoji knyga – mažylio pirštukams lavinti, pojūčiams skatinti.

  Sensoriniai kilimėliai – neįprastos skirtingos tekstūros, smagu suimti ir dėlioti.

  Lavinamosios kortelės kūdikiams – smulkiajai motorikai, pažinimo funkcijoms lavinti.

  Pirmoji veiklos knyga su daugkartiniais lipdukais - rekomenduojama vaikams nuo 1,5 metų.

  Savarankiškumui lavinti – lavinamieji kilimėliai vaikams.

  Ankstyvoji vaikystė: 3-6 metų vaikų raidos uždaviniai

  Emocinis vystymasis: savęs suvokimas ir empatija

  Vaikai pradeda formuoti savo tapatybės jausmą ir pradeda geriau suprasti savo emocijas.

  Gerumo ir pagalbos kitiems skatinimas ugdo empatiją ir gebėjimą suprasti ir atsižvelgti į kitų jausmus. Daugiau apie vaiko emocinę raidą, emocinio intelekto lavinimą, pykčio priepuolių valdymą skaitykite tinklaraščio įraše.

  Fizinis vystymasis: stambioji motorika ir smulkioji motorika

  Bendrųjų motorinių įgūdžių tobulinimas: bėgimas, šokinėjimas ir sudėtingesnių žaidimų žaidimas. Daugiau apie vaikų stambiąją motoriką skaitykite tinklaraščio įraše. Didelis dėmesys piešimo, rašymo ir manipuliavimo mažais objektais įgūdžiams.

  Sensorinis vystymasis

  Vaikai ir toliau tobulina savo jutimo apdorojimo įgūdžius, todėl gali atlikti sudėtingesnę ir koordinuotą veiklą.

  Socialinis vystymasis: bendravimas su bendraamžiais bei konfliktų sprendimas

  Bendradarbiavimas su bendraamžiais tampa vis svarbesnis. Tai naudinga komandinio darbo, derybų ir dalijimosi įgūdžiams.

  Savarankiškumas

  Šiuo laikotarpiu vaikas išmoksta apsirengti, užsirišti batų raištelius ir apsitarnauti.

  Kalbos raida: žodyno gausinimas bei gebėjimas pasakoti

  Ypač gausėja vaiko kalbos žodynas. Nuo maždaug 3 metų vaikai pradeda aiškiau, pasitelkdami vaizduotę, pasakoti istorijas. Tai labai svarbu ir naudinga sėkmingai kalbos raidai. Kaip skatinti vaiko kalbos raidą skaitykite tinklaraščio įrašuose ,,Kalbos raida ir lavinimas pagal amžių“ ir ,,Kaip lavinti vaiko kalbą namuose“.

  Mokymas skaityti, rašyti ir skaičiuoti

  Tai trys užduotys, kurios tampa vis aktualesnės 5-6 metų vaikams. Jei ieškote daugiau informacijos apie šių įgūdžių lavinimą, rekomenduojame perskaityti tinklaraščio įrašus „Kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?“, ,,Kaip išmokyti vaiką skaityti?“.

  Dažnai tėvų užduodami klausimai apie vaikų raidą

  Ar normalu, kad mano vaikas vystosi kitokiu tempu nei kiti vaikai?

  Be abejo, kiekvienas vaikas yra unikalus ir vystosi savo tempu. Visiškai normalu, kad vaikai tam tikrus raidos žingsnius pasiekia skirtingu metu. Tokie veiksniai kaip genetika, aplinka ir individualus temperamentas yra išties reikšmingi. Kol jūsų vaikas daro pažangą, yra sveikas ir laimingas, nėra jokios priežasties nerimauti. Tačiau, jei nerimaujate arba pastebite ryškų esminių vystymosi etapų vėlavimą, šias abejones visada naudinga aptarti su pediatru, šeimos gydytoju, vaikų ankstyvosios raidos specialistais.

  Kaip galėčiau palengvinti vaiko emocinį vystymąsi?

  Paremti vaiką sudėtingame raidos procese nuostabus noras! Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį galite padaryti, sukurti saugią ir mylinčią aplinką, kurioje jis jaustųsi saugus ir galėtų atsiskleisti. Aktyviai klausykite ir priimkite vaiko jausmus, padėkite jam suprasti, kad visos emocijos yra tinkamos. Be to, suteikite vaikui galimybę bendrauti su kitais vaikais. Tai padės įgauti svarbių socialinių ir emocinių įgūdžių. Galiausiai, būkite teigiamu emocinio reguliavimo ir empatijos pavyzdžiu.

  Į kokią veiklą ar žaidimus turėčiau įtraukti savo vaiką, kad padėčiau jam vystytis?

  Yra tiek daug puikių veiklų ir žaidimų, kurie gali paskatinti vaiko vystymąsi! Norint, kad vaikas būtų stiprus fiziškai, tokios veiklos kaip laikas ant pilvuko ankstyvoje kūdikystėje, šiek tiek vėliau šliaužiojimas, galiausiai žaidimai lauke yra ypač naudingos ir nesunkiai suorganizuojamos. Norėdami paskatinti vaiko pažinimo funkcijų vystymąsi, suteikite vaikui veiklos, kuri kelia iššūkių jo problemų sprendimo įgūdžiams, pavyzdžiui, įvairių dėlionių rinkimas ar konstravimas. Socialinį vystymąsi skatinkite bendraudami ir suteikti vaikui galimybę užmegzti ryšį su bendraamžiais. Kalbos vystymuisi taip pat labai svarbus bendravimas nuo pat mažumės, knygų skaitymas ir pan. Mūsų tinklaraščio įrašuose rasite nemažai informacijos apie konkrečių vaiko įgūdžių lavinimą. Kviečiame skaityti!

  Atminkite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, o individualūs vystymosi skirtumai yra normalūs. Tėvai, globėjai, pedagogai ir sveikatos priežiūros specialistai gali pastebėti tam tikrus galimus raidos sutrikimus. Vaiko vystymasis – tai daugialypis procesas, priklausantis nuo daugybės skirtingų veiksnių. Siekite su vaiku užmegzti ryšį – tada visi raidos iššūkiai bus kur kas lengviau įveikiami.

  Yes For Skills asortimente gausu skirtingų lavinimo priemonių 3-6 metų vaikams.

  Stambiajai motorikai lavintiMontessori žaislai/baldai. Natūralios medžiagos, saugumas, minimalistinis dizainas. Tai ne tik puiki priemonė sėkmingam vaikų vystymuisi, bet ir stilinga vaikų kambario ar poilsio zonų interjero detalė.

  Smulkiajai motorikai lavinti – žymių gamintojų, aplinkai draugiški, tvaresni konstruktoriai. Yes For Skills asortimente rasite konstruktorių, tinkamų vaikams nuo 18 mėnesių!

  Yes For Skills lavinamosios kortelės – abėcėlei, skaičiavimui, skaitymui, spalvoms, formoms pažinti, žodynui plėsti. Tikime, kad sau įdomias lavinamąsias korteles ras kiekvienas vaikas!

  Norime išskirti mūsų klientų ypač pamėgtas dviejų ir trijų skiemenų žodžių skaitymo korteles, kortelių rinkinį „Abėcėlė“ raidėms pažinti, skaičiavimo
  įgūdžiams lavinti – lavinamųjų kortelių rinkinys,,Skaičiai iki 20“, ,,Sudėtis ir atimtis iki 10“ ir kiti.

  Mokymuisi rašyti ir įdomioms užduotėlėms lavinamosios knygos su daugkartiniais lipdukais! Išmokti dailiai rašyti padės Skilsas ir lavinamoji knyga ,,Mokausi skaityti ir rašyti su Skilsu, 1 dalis". Taip pat kviečiame kartu su Skilsu, verčiant lavinamosios knygelės "Mokausi skaičių, spalvų ir formų su Skilsu" puslapius, leistis į matematikos ir spalvų pasaulį.

  Fantazijai ir vaizduotei išreikšti – Yes For Skills magnetinės lentos. Klijuokite mūsų išskirtinio dizaino magnetukus, planuokite savo dienotvarkę!