Mokykimės rašyti kartu su Montessori kortelėmis

 • Mokykimės rašyti kartu su Montessori kortelėmis

  Pasak pedagogų, norint vaikus išmokyti skaityti – pirmiausia juos turite išmokyti rašyti, o tam į pagalbą galima pasitelkti įvairias mokomąsias priemones, viena iš jų – Montessori lavinamosios kortelės.

  Montessori lavinamosios kortelės vaikams, skirtos lavinti vaiko mąstyseną, vaizduotę, tobulinti skaitymo, rašymo įgūdžius, pažinti naujus objektus per praktines užduotis bei žaidimus. Montessori metodą pirmoji įdiegė pedagogė ir profesorė Marija Montessori, kuri siūlo unikalų požiūrį į rašymą. Anot jos, pirmiausia vaikas turėtų pradėti mokytis rašymo įgūdžių, o tik vėliau raides susieti su fonetiniu garsu ir pradėti skaityti.

  Lavinamosios kortelės ir rašymas

  Mokymąsi rašyti pasitelkiant į pagalbą Montessori lavinamąsias korteles galima suskirstyti į tam tikrus etapus ir vaiko gebėjimus, nuo pat pradžių - nuo pirmųjų raidžių ir susipažinimo su jomis iki jau turimų įgūdžių ir jų gilinimo. Pirmasis mūsų darbas padedant vaikui išmokti rašyti yra paruošti jį rašymo darbui, tai ilgalaikis ir etapais trunkantis procesas. Norint pradėti rašyti vaikui reikia:

  • Pasitikėti savimi – turėti noro
  • Suprasti fonetiką
  • Žinoti bei pažinti garsus
  • Gebėti atpažinti simbolius / susieti su garsais
  • Gebėti susieti raides, kad jie virstų žodžiais
  • Noras rašyti

  Net kai vaikas supranta kalbos garsus, simbolius to nepakaks, jis turi turėti norą rašyti. Mes galime reikalauti užpildyti tam tikras užduotis – kaip apibraukti raides, tačiau visi reikalavimai tik sulaiko jį nuo ilgalaikio ir norimo rezultato, o ne jį skatina. Norint išugdyti norą rašyti mes turime atrasti kas intriguoja vaiką, kas skatiną jį tirti aplinką. Montessori metodas visų pirma apima stebėjimo etapą, kasdien skirti tam dėmesio. Neturime priversti daryti tam tikrus veiksmus, bet ramiai ir palaipsniui padėti prieiti prie tikslo. Turime ne liepti atlikti komandas, o pamažu supažindinti su tiriamais objektais, daiktais, emocijomis. Leisti jiems patiems pažinti daiktus, jų pavadinimus. Pamatyti kas vaikui patinka, į ką jis kreipia didžiausią dėmesį, jeigu pastebite, kad jis labiau linkęs naudotis ryškių spalvų kortelėmis arba tam tikrų objektų, nuo jų ir pradėkite.

  Susipažinkite su raidėmis

  Turite visas mokomąsias priemones tačiau nežinote nuo ko pradėti? Rašymo pradžia neprasideda nuo balto popieriaus lapo ir rašiklio, turime žinoti kaip tikslingai elgtis su turima medžiaga, kad tai atneštų tik geriausius rezultatus. Montessori lavinamųjų kortelių rinkinyje jūs rasite tam tikros temos korteles, kurias sudaro 3 dalys – tik vaizdo kortelė, tik žodžio kortelė, ir pagrindinė – vaizdo ir žodžio kortelė viename. Pradžioje jums užteks tik žodžio arba žodžio ir vaizdo kortelės viename (pagrindinės) kortelės. Taip pat mokantis rašyti jums pravers abėcėlės temų kortelės ir kitos pasirinktos kortelės. Rašymas prasideda nuo garso, dienai galite skirti pasirinktą skaičių raidžių, mažesnis kiekis informacijos leis greičiau įsisavinti informaciją. Jeigu turite abėcėlės kortelių rinkinį, rodykite vaikui raides ir kartu jas tarkite, leiskite vaikui apžiūrėti kortelę, vaizdas lengviau padės įsiminti, o taip pat jis pastebės didžiąsias ir rašytines raides.

  Rašymo pradžia

  Jeigu jau gebate atskirti raides, su jomis susipažinę ir galite jas ištarti - metas pradėti rašymą. Ir nors gyvename skaitmeniniame amžiuje, kuriame rašymas ranka jau nėra toks dažnas, tačiau tai vis dar vienas svarbiausių etapų mokantis rašyti. Pirmųjų raidžių rašymas turi prasidėti ne nuo klavišų, o nuo rašiklio vaiko rankose. Rašydamas ranka vaikas geriau išmoksta jas pažinti, o tai vėliau padeda jam ir skaitymo etape. Prieš pradedant rašyti raides jas garsiai kartu ištarkite, arba paklauskite vaiko kokia tai raidė. Rašymas prasideda nuo raidžių rašymo, vėliau jungiant ir skiemenis bei visus žodžius pilnai. Čia taip pat galite naudotis žodžio arba žodžio ir vaizdo kortele viename.

  Žinių gilinimas

  Žinių gilinimas yra vienas iš svarbiausių etapų, tuo turime užsiimti kai vaikas jau geba atpažinti raides ir parašyti žodžius. Dalinamės žaidimu kartu naudojant Montessori lavinamąsias korteles, kuris padės gilinti žinias ir praplėsti vaiko vaizduotę bei žodyną.

  Rašymo žaidimas

  Skirtas jau rašantiems vaikams. Galite parodyti vaizdo kortelę ir paprašyti vaiko užrašyti ką joje mato, tai gali būti ne tik tikslinis objektas, pvz: šuo. Galite paprašyti, kad vaikas parašytų ir daugiau paveikslėlyje matomų objektų, pvz: koja, šuns spalva, kiek jis turi kojyčių ir pan. Praturtinkite paveikslėlį informacija, taip suteiksite daugiau žinių ir lavinsite vaiko vaizduotę, taip jis pradės pastebėti daugiau objektų.

   

  Papildomai kviečiame skaityti

  Yesforskills skaitymo kortelės gali būti puikus pasirinkimas jums, plačiau straipsnyje - Kodėl verta rinktis YES FOR SKILLS skaitymo korteles?

  Kaip geriausia naudoti YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Kviečiame skaityti šiame straipsnyje - lavinamosios kortelės vaikams – kaip jas naudoti?

  Kaip išsirinkti geriausiai tinkančias YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Patarimus skaitykite čia.

  Ieškote papildomos informacijos, pavyzdžiui kokius įgūdžius ugdo lavinamosios kortelės? Pateikiame detalią informaciją šiame straipsnyje.

  Jeigu jums aktualu vaiko kalbos lavinimas namuose, patarimus rasite šiame straipsnyje - Kaip lavinti vaiko kalbą namuose?