Pasakos vaikams

  • Pasakos vaikams

    Trumpai:

    • Pasakos – kur kas daugiau nei paprasti pasakojimai vaikams. Jos gali būti naudingos tiek pažintinei, tiek socialinei ir emocinei vaiko raidai.
    • Pasakos vaikams gali būti tinkama priemonė vaiko vertybėms ir moralinėms normoms formuotis, emociniam atsparumui, kultūriniam sąmoningumui ir tolerancijai ugdyti.
    • Pasakų skaitymas ir klausymas ypač naudingas vaikų kalbos raidai.
    • Interneto šaltiniuose gausu audio pasakų vaikams, kurių prieiga yra nemokama

    Pasakos – tai pasakojamieji fantastiniai kūriniai, kurie yra priskiriami tautosakos žanrui. Pasakos vaikams gali būti išties naudingos, ypač vaikų kūrybiškumui, vaizduotei lavinti, moralinėms normoms formuoti, empatijai ugdyti. Jos nuo seno užima ypatingą vietą kiekvienos kartos vaikų širdyse, žavi jų vaizduotę magiškais pasauliais, drąsiais herojais ir įvairiomis mistinėmis, fantastinėmis, išskirtinėmis būtybėmis. Nesenstančios istorijos, dažnai perduodamos iš kartos į kartą, yra ne tik įdomūs ir linksmi pasakojimai – jos gali būti išties svarbios vaiko pažintiniam, emociniam ir socialiniam vystymuisi.

    Šiame tinklaraščio įraše analizuojame pasakų naudą vaikams ir pateikiame pasakų skirtingu formatu rekomendacijų.

    Pasakų nauda vaikams

    • Vaiko vaizduotei ir kūrybiškumui ugdyti:

    Skaitydami pasakas ar jų klausydamiesi vaikai keliauja į fantazijos pasaulį, pilną kalbančių gyvūnų, mitinių būtybių, patiria nepaprastų nuotykių. Taip skatinamas vaiko kūrybiškumas, gebėjimas mąstyti laisvai. Pasakose atskleidžiamos aplinkybės ir kūrinių personažai skatina vaikus tikėti, jog svajonės pildosi, kartais leidžia ir trumpam pamiršti realybės suvaržymus, taip vaikas atsipalaiduoja, pats kuria vaizdingas istorijas.

    • Vaiko moralei ir vertybėms formuoti:

    Pasakose neįtikėtinai daug pamokų apie moralę ir nesenstančias vertybes. Per išbandymus ir vargus, su kuriais susiduria tokie veikėjai kaip Pelenė, Snieguolė ar Raudonkepuraitė, vaikai mokosi apie gerumo, empatijos svarbą, gebėjimą atleisti, drąsą, atkaklumą, liūdnas ir pamokančias godumo bei apgaulės pasekmes.. Tokios istorijos yra subtilus, bet veiksmingas būdas svarbių vertybių, kuriomis vaikai vadovausis, spręsdami realias gyvenimiškas situacijas ir priimdami sprendimus, formavimuisi.

    • Vaiko emociniam atsparumui ugdyti:

    Vaikiškų pasakų veikėjai dažnai susiduria su įvairiais sunkumais ir iššūkiais, patiria nesėkmių, todėl skaitydami ir analizuodami tokias istorijas vaikai mokosi nesėkmes ir sunkumus priimti kaip natūralų gyvenimo aspektą, nepasiduoti, tikėti savimi ir siekti savo tikslo.

    • Vaiko kalbos raidai skatinti:

    Pasakose paprastai vartojama turtinga ir gyvybinga kalba, kuri yra naudinga vaikų kalbos įgūdžių vystymuisi. Be to, įvairių istorijų skaitymas ar jų klausymasis gali paskatinti vaiko meilę skaitymui, pasakoms, suteikti tvirtą raštingumo įgūdžių pagrindą.

    • Vaiko kultūriniam sąmoningumui ir tolerancijai ugdyti:

    Yra daug pasakų, kuriose pasakojama apie egzotines šalis, skirtingas kultūras, atskleidžiamos skirtingų socialinių sluoksnių gyvenimo peripetijos, vaikai susipažįsta su tradicijomis, papročiais ir folkloru. Vaikams svarbu suprasti, kad skirtingos kilmės žmonės gali turėti unikalių perspektyvų ir istorijų, kuriomis būtina pasidalinti!

    • Bendravimui skatinti ir šeimos tradicijoms kurti

    Pasakų skaitymas kartu gali būti puiki bendros šeimos veiklos alternatyva. Bendra patirtis, tyrinėjant magiškus pasaulius ir aptariant pasakų veikėjus bei siužetus, padeda kurti ilgalaikius prisiminimus. Kokybiškos akimirkos kartu ne tik sustiprina šeimos ryšius, bet ir prisideda prie tradicijų tęstinumo.

    Patarimai, kaip ir ką skaityti vaikams

    Pasakų nauda vaikams yra neabejotina. Tačiau, kaip skaityti vaikams, kad šis procesas būtų išties naudingas? Kaip išrinkti vaikui tinkamas ir aktualias pasakas?

    • Pasirinkite vaiko amžiui tinkančias pasakas

    Skaitykite pasakas, kurios tinka vaikui pagal amžių ir konkrečiam raidos etapui. Mažyliams paprastai patinka istorijos su ryškiomis iliustracijomis ir jau pažįstamais objektais/veikėjais, o vyresni vaikai entuziastingai pasineria į tiek skaitymo, tiek emocine prasme sudėtingesnes pasakas.

    • Sukurkite jaukią aplinką skaitymui

    Sukurkite skaitymui jaukią aplinką, kad skaitymo ir klausymosi patirtis būtų maloni, vaikui būtų lengva susikaupti. Nesvarbu, ar tai patogus kampelis su minkštomis pagalvėmis, ar jaukiai apšviestas kambarys, patogi aplinka padidina vaiko susikaupimą ir patiriamą malonumą, klausantis įdomių istorijų.

    • Skatinkite aktyvų vaiko dalyvavimą

    Skatinkite vaiką aktyviai dalyvauti pasakų skaitymo procese. Užduokite klausimų, paskatinkite vaikus samprotauti, kas gali nutikti toliau, aptarkite jiems kylančius klausimus ir mintis, klausantis apie veikėjų elgesį ar likimus. Galite pasiteirauti, kaip konkrečioje situacijoje elgtųsi pats vaikas, kokio elgesio tikėtųsi iš aplinkinių. Toks vaiko įtraukimas į skaitymo procesą ne tik gerina vaiko pasakos supratimą, bet ir paverčia skaitymą dinamiškesne ir malonesne veikla. Skaitydami vyresniems vaikams galite juos skatinti bent dalį pasakos perskaityti savarankiškai.

    • Išraiškingai skaitydami suteikite veikėjams charakterį

    Pasakas skaitykite žaismingai ir emocingai, suteikite personažams charakterį. Skaitydami keiskite savo balso toną, aukštį ir tempą, kad jis atitiktų skaitomos istorijos nuotaiką. Taip patrauksite vaiko dėmesį, pasakojimą padarysite patrauklesnį ir skatinsite vaiko susidomėjimą pasakomis.

    • Darykite pertraukėles apmąstymams ir diskusijoms

    Periodiškai darykite pertraukėles skaitymo metu, nepaisant to, ar pasaką vaikams skaito suaugęs asmuo, ar skaito pats vaikas, kad galėtumėte kartu apmąstyti pasakoje aprašomus įvykius ir diskutuoti. Tai suteikia vaikams galimybę pasidalinti savo mintimis, užduoti klausimų ir susieti pasakojimą su savo asmenine patirtimi.

    • Pabrėžkite moralės svarbą ir vertybes

    Skirkite šiek tiek laiko ir aiškiai aptarkite konkrečiai pasakai aktualias moralės normas ir vertybes. Skatinkite vaikus susieti pasakų veikėjų veiksmus ir galimas veiksmų pasekmes. Pasakose aprašomas situacijas ir vidinį vertybių konfliktą susiekite su kasdienėmis situacijomis, kai vaikas patiria panašų konfliktą ir turi priimti sprendimus.

    • Tyrinėkite kultūrinį kontekstą

    Jei pasakoje atskleidžiamos išskirtinės kultūrinės detalės, pasinaudokite proga aptarti šį kultūrinį kontekstą. Supažindinkite vaikus su įvairiomis tradicijomis, papročiais ir folkloru, skatinkite jo kultūrinį sąmoningumą, susidomėjimą kitomis kultūromis.

    • Išplėskite kūrybinės veiklos patirtį

    Perskaitę pasaką suorganizuokite su ja susijusią veiklą. Skatinkite vaikus piešti pasakų scenas, suvaidinti mėgstamą pasakos dalį ar net kurti alternatyvias pasakojimo pabaigas. Tokios užduotys skatina pažinimo funkcijų raidą ir kūrybiškumą.

    Pasakų skaitymas – kur kas daugiau nei tik knygoje parašytų žodžių ištarimas balsu. Su vaikais analizuodami perskaitytas pasakas, išmoktas naudingas pamokas pritaikydami kasdieniame gyvenime, o pasakų herojų išgyvenimus susiedami su savo asmeniniais iššūkiais, į pasakų skaitymą pažvelgsite netikėtu kampu.

    Pasakų vaikams rekomendacijos

    Audio pasakos vaikams

    Naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis įdomiausių pasakų galime klausytis tiesiog naudodamiesi kompiuteriu, mobiliuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu. Ypač gausus kokybiškų garsinių pasakų pasirinkimas www.lrt.lt mediatekoje. LRT.LT mediatekoje – populiarios, jau klasika tapusios ir šiuolaikiškos pasakos vaikams.
    Įdomių pasakų audio formatu taip pat rasite internetiniame portale https://www.vaikams.lt.

    Vakaro pasakos vaikams audio formatu

    • Vakaro pasaka. James Norbury. „Didžioji Panda ir Mažasis Drakonas“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000311009/vakaro-pasaka-james-norbury-didzioji-panda-ir-mazasis-drakonas
    • Vakaro pasaka. Vytautė Žilinskaitė. „Murzės naktis“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000310796/vakaro-pasaka-vytaute-zilinskaite-murzes-naktis
    • Vakaro pasaka. Sylvia Green. „Nepamirštamos Kalėdos“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000310697/vakaro-pasaka-sylvia-green-nepamirstamos-kaledos
    • Vakaro pasaka. Eleanor Farjeon. „Tik už vieną pensą“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000310626/vakaro-pasaka-eleanor-farjeon-tik-uz-viena-pensa
    • Vakaro pasaka. Tove Jansson. „Eglutė“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000310298/vakaro-pasaka-tove-jansson-eglute
    • Vakaro pasaka. Norvegų pasaka „Malūnėlis, kur stovi ir mala jūros dugne“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000310295/vakaro-pasaka-norvegu-pasaka-malunelis-kur-stovi-ir-mala-juros-dugne
    • Vakaro pasaka. Ignė Zarambaitė. „Slapta laiškų rašymo agentūra“. I dalis. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000309759/vakaro-pasaka-igne-zarambaite-slapta-laisku-rasymo-agentura-i-dalis
    • Vakaro pasaka. Lietuvių pasaka. „Eglė žalčių karalienė“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000309297/vakaro-pasaka-lietuviu-pasaka-egle-zalciu-karaliene
    • Vakaro pasaka. Vytautas V. Landsbergis. „Tinginių pasakos“. I dalis. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000122436/vakaro-pasaka-vytautas-v-landsbergis-tinginiu-pasakos-i-d
    • Vakaro pasaka. Vytautas V. Landsbergis. „Tinginių pasakos“. II dalis. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000122590/vakaro-pasaka-vytautas-v-landsbergis-tinginiu-pasakos-ii-d
    • Vakaro pasaka. Vytautas V. Landsbergis. „Tinginių pasakos“. III dalis. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000122761/vakaro-pasaka-vytautas-v-landsbergis-tinginiu-pasakos-iii-d
    • Vakaro pasaka. Lietuvių liaudies pasakos. „Vaikas, kurio visi norai išsipildo“ ir „Ko daugiau žemėje“. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000304646/vakaro-pasaka-lietuviu-liaudies-pasakos-vaikas-kurio-visi-norai-issipildo-ir-ko-daugiau-zemeje
    • Vakaro pasaka. Švedų pasaka. „Pilis ant aukso pamatų“. I dalis. Nuoroda: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000304243/vakaro-pasaka-svedu-pasaka-pilis-ant-aukso-pamatu-i-dalis

    Trumpos pasakos vaikams audio formatu

    • ,,Trys paršiukai“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/trys-parsiukai.html
    • ,,Grybų karas“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/grybu-karas.html
    • ,,Saldi košė“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/grybu-karas.html
    • ,,Bjaurusis Ančiukas“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/bjaurusis-anciukas.html
    • ,,Stebuklinga dėžutė“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/stebuklinga-dezute.html
    • ,,Dvylika brolių juodvarniais lakstančių“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/dvylika-broliu-juodvarniais-lakstanciu.html
    • ,,Raudonieji bateliai“. Nuoroda: https://www.vaikams.lt/pasakos/audio-pasakos/raudonieji-bateliai.html

    12 gražiausių pasakų (remiantis BNS spaudos centro duomenimis)

    • Hans Christian Andersen „Coliukė“
    • Lyman Frank Baum „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas“
    • Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje“
    • Hans Christian Andersen „Bjaurusis ančiukas“
    • Gianni Rodari „Čipolino nuotykiai“
    • Broliai Grimai „Jonukas ir Grytutė“
    • Samuil Maršak „Dvylika mėnesių“
    • Anglų pasaka „Trys paršiukai“
    • Charles Perrault „Batuotas katinas“
    • Lietuvių liaudies pasaka „Eglė žalčių karalienė“
    • Lietuvių liaudies pasaka „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“
    • Broliai Grimai ,,Miegančioji gražuolė“

    Populiariausios lietuviškos pasakos (VAGA.LT duomenimis)

    • Kazys Binkis ,,Atsiskyrėlis Antanėlis“
    • Maironis ,,Jūratė ir Kastytis“
    • Pranas Mašiotas ,,Kiškio Gudruolio nuotykiai“
    • Petras Cvirka ,,Nemuno šalies pasakos“
    • Kostas Kubilinskas ,,Stovi pasakų namelis“
    • A.Rebždys ,,Lapė, vilkas ir kiškis“

    Populiariausios lietuviškos pasakos vaikams (Patogupirkti.lt duomenimis)

    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Dangus griūva“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Katinėlis ir gaidelis“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Vilko išdaigos“
    • Pasakų rinkinys ,,Linksmos lietuvių pasakaitės“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Našlaitėlis ir milžinas“
    • Kazys Binkis ,,Baltas vilkas“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Karalaitė ant stiklo kalno“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Saulė, mėnulis ir vėjas“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Ropė“

    Daugiau populiarių lietuviškų pasakų (Knygos.lt duomenimis)

    • Nerijus Laurinavičius ,,Vaisių ir daržovių pasakos“
    • Kostas Kubilinskas ,,Vilkas rijo ašaką“
    • Lietuvių liaudies pasaka ,,Du gaideliai“
    • Ona Drobelienė ,,Molinukų sakmės“

    Yes For Skills – įdomioms pasakoms, mokymuisi ir laisvalaikiui

    Lietuviškų pasakų klausymuisi – nuotaikingi Yes For Skills muzikos grotuvai vaikams. Bendradarbiaudami su LATGA ir KOŠĖ MALOŠĖ belaidžiuose grotuvuose integravome 30 lietuviškų dainų ir 30 lietuviškų pasakų!


    Yes For Skills magnetinės lentos ir magnetukai – perskaitykite pasaką ir sudėliokite meninę kompoziciją.

    Perskaičius naują pasaką šiek tiek veiklos pirštukams - Yes For Skills lavinamosios knygos su daugkartiniais lipdukais. Edukacinėse knygose daugybė užduočių, daug skirtingų lipdukų, kuriuos galite klijuoti, atklijuoti ir vėl panaudoti iš naujo!

    Atsipalaidavimui ir nerūpestingam mokymuisi - Yes For Skills lavinamosios kortelės. Abėcėlės, raidžių, skaičių, figūrų, spalvų mokymuisi, skaitymo, skaičiavimo, rašymo įgūdžiams, emociniam intelektui lavinti.

    Rekomenduojame skaityti:

    Pasakos neretai ekranizuojamos ir kino filmuose. Filmų rekomendacijos ir daugiau informacijos apie filmų naudą vaikams tinklaraščio įraše ,,Filmai vaikams“.
    Mėgstate minti mįsles? Tinklaraščio įraše ,,Mįslės vaikams“ pasakojama apie mįslių naudą vaiko pažinimo funkcijoms ir pateikiama įdomių mįslių pavyzdžių!
    Jūsų vaikas nori išmokti pasakas perskaityti pats? Naudingi patarimai tinklaraščio įraše ,,Kaip išmokyti vaiką skaityti: 10 naudingų patarimų”.
    Rūpinatės visapusišku vaiko lavinimu? Daugiau apie vaiko raidą skaitykite tinklaraščio įraše ,,Vaiko raida pagal amžių“.
    Pasakų skaitymas ir klausymasis labai naudingas vaiko kalbos raidai. Daugiau apie vaiko kalbos lavinimą skaitykite tinklaraščio įraše ,,Kaip lavinti vaiko kalbą namuose?“.
     

  • DUK