Montessori lavinamosios kortelės vaikams – kaip jomis naudotis?

 • Montessori lavinamosios kortelės vaikams – kaip jomis naudotis?

  Ne paslaptis, kad Montessori metodas, pagal kurį sukurtos kortelės yra unikalus ir išskirtinis. Jis apima ne tik vaiko raidos etapus, jo ugdymą, tačiau ir vaiko savarankiškumą, laisvę, kūrybą, kurios išmokstama per tam tikras ir tinkamas priemones, kurios turi būti naudojamos tikslingai. Montessori lavinamosios kortelės yra universalios, ne tik dėl to, kad galima naudoti įvairaus amžiaus vaikams, tačiau ir dėl savo plačių panaudojimo galimybių. Tad kaip gi naudotis šiomis kortelėmis, kad mokymosi veikla taptų įdomi, unikali ir nepamirštama?

  Visų pirma, trumpai apie tai, kam skirtos šios kortelės. Montessori lavinamosios kortelės vaikams skirtos lavinti vaiko mąstyseną, vaizduotę, tobulinti skaitymo, rašymo įgūdžius, pažinti naujus objektus per praktines užduotis bei žaidimus. Kortelės buvo kuriamos remiantis Montessori pedagogikos metodu, kuris plačiai taikomas visame pasaulyje – ne tik namuose, tačiau ir ugdymo įstaigose.

  Montessori kortelių išskirtinumas

  Montessori metodą pirmoji įdiegė ir apie jį pradėjo kalbėti daktarė, pedagogė ir profesorė Marija Montessori. Pasitelkusi savo medicinos, psichologijos žinias bei patirtį dirbant su vaikais ji sukūrė unikalią ugdymo sistemą. Šio metodo vienas iš išskirtinumų – vaiko savarankiškumas, laisvė, kurie ir svarbūs vaiko ugdymo kelyje, o būtent tam pasiekti ir kuriamos specialios mokomosios priemonės pritaikytos pagal Montessori pedagogiką.

  Montessori lavinamosios kortelės sukurtos ne tik tėvams, tačiau ir ugdymo įstaigoms. Jos universalios, išskirtinės ir tinkamos įvairaus amžiaus vaikams. Juk vaiko pažintis su daiktais, objektais ir emocijomis prasideda nuo pirmųjų jo dienų.

  Kortelės yra įvairių temų – nuo egzotinių gyvūnų, iki įvairių gėlių, grybų rūšių, pasaulio šalių ar net dangaus kūnų. Todėl galima pasirinkti pagal norimas temas, susipažinti su naujais, dar neatrastais objektais. Kortelės kurtos iliustratoriaus, kuriose atsispindi piešti nuotaikingi vaizdai, kurie ir padeda lengviau įsisavinti informaciją, ją pažinti ir prisiminti. Kortelę sudaro 3 jos dalys – vaizdo kortelė, žodžio kortelė ir pagrindinė – žodžio ir vaizdo kortelė viename.

  Panaudojimo galimybės

  Su Montessori kortelėmis mokykitės pažinti naujus objektus, jų pavadinimus, skaityti bei rašyti – jeigu viso to jau mokate, kortelių pagalba gilinkite šias žinias, plėskite vaiko žodyną, lavinkite vaizduotę su sumaniomis užduotėlėmis.

  Pradžioje rekomenduojama naudoti ne visas korteles, o pamažu į šią veiklą įtraukti vis daugiau kortelių, taip vaikas lengviau ir geriau įsimins informaciją ir mokysis.Dalinamės keletu pavyzdžių, ką įdomiai, informatyviai ir linksmai galite nuveikti su šiomis kortelėmis:

  Mokykitės pavadinimus

  Paimkite korteles su vaizdu ir sudėkite jas į krūvą. Traukite po vieną kortelę iš krūvos ir parodykite ją vaikui, garsiai ir aiškiai pasakykite kas tai yra, pvz: voverė. Duokite kortelę vaikui, leiskite jam įsidėmėti matomą vaizdą, pavadinimą galite pakartoti keletą kartų, o vėliau paprašykite, kad ir vaikas jį pakartotų. Tokia eiga vardinkite pasirinktos temos korteles su vaizdu.

  Išvardinus visų kortelių pavadinimus, lėtai ir aiškiai galite pakartoti juos dar kartą. Vėliau duokite užduotį vaikui, sakydami pavadinimus, paprašykite, kad vaikas paduotų atitinkamą kortelę su nurodytu vaizdu, pvz: paduok man kortelę su voverės paveiksliuku. Taip vaikas dar kartą girdi pavadinimus ir bando juos prisiminti.

  Patikrinkite žinias. Surinkite visas korteles su vaizdu į krūvą ir paimkite bet kurią kortelę, paklauskite vaiko kas tai, ką mato šioje kortelėje, galite paklausti ne tik kokį objektą mato kortelėje, tačiau galite klausti kokias spalvas mato, ir kitas detales, taip praplėsite informaciją apie objektą ir pagilinsite žinias apie jį.

  Žaiskite šaradas

  Pažadame, tai patiks ne tik mažiems, bet ir dideliems! Šiam žaidimui galite naudotis tiek žodžio, tiek vaizdo kortelėmis. Užverskite visas korteles, vieną iš jų ištraukite, tačiau nerodykite jos vaikui, įsiminkite ją ir užuominomis pasakokite apie tą objektą. Užuominas galite atskleisti tiek žodžiu, tiek veiksmais, taip pat galite įvesti tam tikras taisykles, pavyzdžiui negalima objekto apibūdinti žodžiu, o tik veiksmu, arba jį nupiešti. Apsikeiskite vietomis, paprašykite, kad vaikas įsimintų vieną kortelę ir apibūdintų kortelėje esantį objektą. Šis žaidimas neabejotinai lavins vaizduotę bei praplės jo akiratį.

  Rašymo žaidimas

  Skirtas jau rašantiems vaikams. Galite parodyti vaizdo kortelę ir paprašyti vaiko užrašyti ką joje mato, tai gali būti ne tik tikslinis objektas, pvz: šuo. Galite paprašyti, kad vaikas parašytų ir daugiau paveikslėlyje matomų objektų, pvz: koja, šuns spalva, kiek jis turi kojyčių ir pan. Praturtinkite paveikslėlį informacija, taip suteiksite daugiau žinių ir lavinsite vaiko vaizduotę, taip jis pradės pastebėti daugiau objektų.

  Jeigu vaikas dar nerašo - paprašykite, kad jis išvardintų ką mato paveiksliuke, galite užduoti tam tikrus klausimus: kokia tai spalva, kiek jis mato kojyčių ir tt.

  Šias ir dar daugelį kitų užduotėlių bei sumanių žaidimų rasite kortelių viduje. Tačiau įvairius žaidimus, užduočių variacijas galite keisti, sugalvoti vis naujų būdų ir nuotaikingų panaudojimo sprendimų.

  Svarbu – čia nėra jokių taisyklių

  Tikriausiai kiltų klausimas, kaip galima mokytis kai tam nėra jokių taisyklių? Toks yra vienas iš šių kortelių principų ir metodų. Nors mokantis disciplina yra svarbu, tačiau šios kortelės tuo ir išskirtinės, kad joms netaikomos jokios griežtos taisyklės. Ką tai reiškia? Kitaip nei kitos metodinės veiklos, Montessori metodika vadovaujasi tuo, kad nereikia iš karto taisyti vaiko, pasakyti kur klydo aružduotėlę pakartoti per naują. Šis metodas ir yra unikalus tuo, kad leidžia vaikui dirbti pačiam ir pastebėti savo klaidas, iš jų mokytis. Kortelės suteikia savarankiškumo ir laisvės. Jeigu sprendžiant tam tikras užduotėles vaikas suklydo, neskubėkite jo taisyti, pamatysite, kaip pamažu vaikas pats supras kur klydo ir pasitaisys.

  Tad leiskitės į smagią ir unikalią mokymosi kelionę kartu su Montessori kortelėmis.

    

  Papildomai kviečiame skaityti

  Yesforskills skaitymo kortelės gali būti puikus pasirinkimas jums, plačiau straipsnyje - Kodėl verta rinktis YES FOR SKILLS skaitymo korteles?

  Kaip išsirinkti geriausiai tinkančias YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Patarimus skaitykite čia.

  Ieškote papildomos informacijos, pavyzdžiui kokius įgūdžius ugdo lavinamosios kortelės? Pateikiame detalią informaciją šiame straipsnyje.