Lankytinos vietos su vaikais Vilniaus apskrityje ir patys įdomiausi faktai apie šią apskritį

Lankytinos vietos su vaikais Vilniaus apskrityje ir patys įdomiausi faktai apie šią apskritį

Nieko nėra smagiau nei kelionės su vaikais. Ir nors tikime, kad lavinamosios knygos, o taip pat montessori žaislai ir žaidimai vaikams, taip pat yra neabejotinai smagi ir nuotykių pilna mokymosi kelionė kartu su mažaisiais. Tačiau net neabejojame, kad kartais norisi pramogas namuose, pakeisti į pramogas lauke. Juk tai, ką perskaitėte ir išmokote kortelėse ar knygelėse, visuomet įdomu pamatyti savo akimis. O šiandien pakviesime keliauti link sostinės ir iš arti pamatyti įdomybes Vilniaus apskrityje. Ši apskritis, pati didžiausia visoje Lietuvoje, todėl tikrai turi kuo nustebinti ir sužavėti net ir ne pirmą kartą čia besilankančius. Nieko nelaukiame, ir kviečiame susipažinti su lankytinomis Vilniaus apskrities vietomis.

Lankytinos vietos Vilniaus apskrityje

  • Gedimino pilis - iš pagarbos Vilniaus įkūrėjui LDK kunigaikščiui Gediminui pilis pavadinta jo vardu. Pilis priklauso Vilniaus pilių rezervatui.
  • Lietuvos ledo ritulio muziejus - Ledo rūmai - Elektrėnų ledo arena yra paskelbta nacionalinės svarbos objektu. Nuo 2014 m. pradėjo veikti ledo ritulio muziejus, kuriame yra eksponuojama Ledo arenos statybos istorija ir daug Elektrėnų komandų trofėjų.
  • Trakų pilis - gotikinė pilis Trakų mieste, Galvės ežero Pilies saloje, į kurią nutiestas pėsčiųjų tiltas. Nominuojama viena gražiausių pilių Europoje.
  • Vilniaus senamiestis - seniausioji Vilniaus miesto dalis, esanti kairiajame Neries krante į pietus nuo Pilies kalno. Vilniaus senamiestis yra didžiausias Rytų ir Vidurio Europoje barokinis senamiestis, įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
  • Vilniaus televizijos bokštas – aukščiausias statinys Lietuvoje, taip pat kartu yra įtrauktas ir į pasaulio aukščiausių pastatų sąrašą.
  • Užutrakio dvaras - nacionalinės reikšmės kultūros paminklas, vienas ryškiausių ir geriausiai išlikusių Lietuvos dvarų.
  • Kernavė ir jos piliakalniai - Kernavė – vienas pirmųjų Lietuvos miestų, pirmoji Lietuvos sostinė, kurioje iki 1321 m. buvo valstybės valdovų rezidencijos. Šiuo metu stovi penki piliakalniai Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje, tai vienas Lietuvos valstybės susidarymo centrų.
  • Ukmergės piliakalnis - valstybės saugomas nekilnojamas kultūros paveldo objektas.
  • Jašiūnų dvaras - respublikinės reikšmės architektūros paminklas. Yra parkas,išlikusi oficina, buvusios arklidės su sodininko, girininko ir vežėjo patalpomis antrame aukšte.
  • Paulavos Respublika - vienas unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje. Tai buvo nedidelė valstiečių savivaldos bendruomenė palei Merkį, dabartiniame Merkinės kaime Šalčininkų rajone su aplinkinėmis žemėmis. Iki šiol išlikę įvairių statinių, griuvėsių liekanų menančių istoriją.

Vilniaus apskrityje gausu įvairių miestų ir miestelių, kuriuos rekomenduojame aplankyti. O taip pat daugybė vandens telkinių, kurie gali tapti smagia pramoga šiltuoju metų laiku, arba ramus pasivaikščiojimas pakrante.

Geografija

Apskrityje yra 16 miestų, iš kurių didžiausi:

  • Vilnius
  • Ukmergė
  • Elektrėnai
  • Lentvaris
  • Grigiškės

Vandens telkiniai

Didžiausios upės – Neris (teka apskrities vidurine dalimi), jos intakai Šventoji, Bražuolė, Musė, Vilnia, Vokė, Žeimena, pietine dalimi teka Merkys su intaku Šalčia. Daugiau kaip 200 ežerų, didžiausi – Kretuonas, Asveja (Dubingių), Žeimenys, Galvė, Vilkokšnis, Vievis, Skaistis, Akmena, Lėnas, Baluošas, Vajuonis.

TAI ĮDOMU..

Kad patirtumėte tikrą Vilniaus apskrities dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šios apskrities faktais:

Vilniaus apskritis - didžiausia iš visų Lietuvoje, o gyventojų skaičius siekia apie vieną milijoną. Įdomu ir tai, kad apskrityje yra net trys Lietuvos sostinės – dabartinė sostinė Vilnius, senoji sostinė Trakai su įspūdinga pilimi ežerų apsuptyje, taip pat legendinė sostinė Kernavė, apsupta piliakalnių.

PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE VILNIAUS APSKRITĮ

  • Vieta / apskritis: Valstybinio lygmens administracinis teritorinis vienetas pietryčių Lietuvoje, aplink Vilniaus miestą, tiek pagal teritoriją, tiek ir pagal gyventojų skaičių didžiausia iš dešimties Lietuvos apskričių.
  • Apskrities plotas: 9 731 km²
  • Gyventojai: ~ 810 797
  • Savivaldybės: Vilniaus miestas, Elektrėnų savivaldybė, Šalčininkų rajonas, Širvintų rajonas, Švenčionių rajonas, Trakų rajonas, Ukmergės rajonas, Vilniaus rajonas.
  • Herbas: Herbo raudoname lauke ant juodo žirgo sidabrinis šarvuotas raitelis, dešinėje rankoje laikantis sidabrinę ietį su auksiniu ietigaliu, prie kairiojo peties mėlynas skydas su dvigubu auksiniu kryžiumi. Žirgo kamanos, balnas, trumpa gūnia ir odiniai diržai mėlyni. Balno kilpa, pentinas, gūnios apačia bei žirgo pasagos ir metaliniai jo aprangos sutvirtinimai auksiniai. Herbo skydą juosia mėlynas bordiūras su 10 dvigubų auksinių kryžių.

ISTORIJA

  • Kada įkurtas? 1994m.
  • Pavadinimo kilmė: Vilniaus apskrities pavadinimas kilęs nuo Vilniaus miesto vardo. Pavadinimas kilęs nuo mieste tekančios Vilnios upės. Upėvardis Vilnia sietinas su bendriniu lietuvių kalbos žodžiu vilnia (bendrinėje kalboje įsigalėjęs variantas vilnis). Senoji Vilniaus vardo forma Vilnia žinoma rytų Lietuvos tarmėse. Apie XV a. įsigalėjo vardo forma Vilnius, kuri padaryta pagal tą patį modelį kaip Alyta (upės vardas) ir Alytus (miesto vardas).
  • Apskrities legenda / istorija: Istorijos dokumentuose Vilniaus apskritis, priklausiusi Vilniaus vaivadijai, minima nuo XVI amžiaus. Per ilgą istorijos tarpsnį daug kartų keitėsi apskrities plotas, taip pat jai priklausančios teritorijos. Po 1795 metų, Lietuvai tapus Rusijos imperijos dalimi, Vilniaus apskritis įėjo į Vilniaus gubernijos sudėtį. Po Pirmojo pasaulinio karo, Lenkijai ėmus reikšti pretenzijas į rytinę Lietuvos dalį, atsirado Vilnijos ir Vilniaus krašto (lenk. „Wileńszcyzna“) pavadinimai. 1920 m. Lenkijai prisijungus šią teritoriją, terminai Vilnija ir Vilniaus kraštas įsigalėjo dar plačiau. Okupuota dalis lietuvių spaudoje buvo iš pradžių vadinama Vilniaus žeme, lenkų okupuotu kraštu, Vilnija ir kitaip. Nuo 1922 m. oficialiuose raštuose ir spaudoje pradėtas vartoti Vilniaus krašto pavadinimas. Dabartinė Vilniaus apskritis įkurta 1994 m.

Net neabejojame, kad Vilniaus apskrityje esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.

Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:

Keliaukite po Panevėžio miestą: įdomiausi lankytini objektai su vaikais ir dar negirdėti faktai -

Įdomiausios lankytinos vietos Šiaulių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -

Lankytinos vietos Tauragės apskrityje ir dar negirdėtos apskrities įdomybės -

Įdomiausios lankytinos vietos Telšių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -

Ką verta aplankyti Utenos apskrityje su vaikais? Visos įdomybės vienoje vietoje -