Lankytinos vietos Pakruojyje vaikais ir dar negirdėti faktai!

Lankytinos vietos Pakruojyje vaikais ir dar negirdėti faktai!

Lietuvos miestuose ir miesteliuose glūdi neįtikėtinai įdomios ir mažai atrastos vietos, viena iš jų, į kurią šiandien ir pakviesime keliauti - Pakruojis. Nedidelis jaukus miestas, esantis šiaurinėje Lietuvoje, yra tikras paslapčių lopšys, kuris stebina savo unikalia gamta. Esame tikri, kad su gamta ir joje knibždančia gyvūnija susipažinti padėjo lavinamosios knygos ar lavinamosios kortelės vaikams. Tačiau tai, ką perskaitėte ir išmokote, visuomet įdomu pamatyti savo akimis. Tad nieko nelaukime ir leiskimės į kelionę, o štai ką rekomenduojame išvysti - lankytinos vietos Pakruojyje.

Lankytinos vietos Pakruojyje

Pakruojo dvaras - vėlyvojo klasicizmo architektūros pavyzdys (vienintelis Pakruojo krašte), didžiausias išlikęs 26 dvaro pastatų kompleksas (ansamblis) Lietuvoje.
Akmenėlių dvaras - dvaro sodybos fragmentai: atnaujinti apie dviejų šimtų metų senumo rūmai, ūkiniai pastatai iš lauko akmenų.
Pakruojo sinagoga - seniausia iki šių dienų Lietuvoje išlikusi medinė sinagoga, nuo 1992 m. įtraukta į Kultūros paveldo registrą.
Lašmenpamūšio dvaras - dvaras Pakruojo rajone, Lašmenpamūšio kaime, netoliese Mūšos ir Lašmens upių santakos. XX a. pradžioje dvaras vadintas Lašmen Pamūšiu.
Stačiūnų vėjo malūnas - vienas iš nedaugelio išlikusių vėjo malūnų, kurių pirmas aukštas yra akmenų mūro su dekoro elementais, o kiti mediniai ir vienintelis Pakruojo rajono vėjo malūnas su vidiniu kepurės pasukimo mechanizmu.

Aplankę populiariausias Pakruojo miesto lankytinas vietas, kviečiame pasigrožėti ir gražiausiomis apylinkių bažnyčiomis, muziejais, bei parkais:

Žymiausios bažnyčios:

 • Rozalimo Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia
 • Šv. Jono krikštytojo bažnyčia
 • Lygumų Švč. Trejybės bažnyčia
 • Žeimelio liuteronų evangelikų bažnyčia

Muziejai:

 • Pakruojo krašto Žiemgalos muziejus Žeimelyje
 • Juozo Čybo kraštotyros radinių ekspozicija
 • Atžalyno gimnazijos muziejus
 • Stasio Ušinsko muziejus

Parkai:

 • Rozalimo miško parkas
 • Pakruojo dvaro parkas
 • Pakruojo miesto parkas

Jeigu lankotės šiltuoju metų laikotarpiu, nepamirškite aplankyti ir vandens telkinių, karštą dieną tai neabejotinai bus smagi pramoga ir atsivėsinimas tiek teveliams, tiek mažiesiems keliautojams. Miestas įsikūręs Mūšos-Nemunėlio žemumoje prie Kruojos upės. Miesto centre Kruoja yra patvenkta, todėl vakarinėje Pakruojo dalyje Kruoja suformuoja Pakruojo tvenkinį, o miesto centre yra sala-pusiasalis.

TAI ĮDOMU..

Susipažinę su Pakruojo miesto lankytinomis vietomis ir pramogomis, kviečiame paskaityti įdomius faktus apie šį miestą ir dar labiau pažinti šias vietoves ir miesto dvasią.

Įdomūs faktai apie Pakruojį:

 • 1801 m. pastatyta seniausia iki šių dienų Lietuvoje išlikusi medinė Pakruojo sinagoga.
 • Liaudies etimologija Kruojos vardą sieja ir su krauju – neva lietuviams kariaujant su švedais prie upės vykę dideli mūšiai ir upėn nutekėję labai daug kraujo.
 • Pakruojo dvaras – vėlyvojo klasicizmo architektūros pavyzdys (vienintelis Pakruojo krašte), didžiausias išlikęs 26 dvaro pastatų kompleksas (ansamblis) Lietuvoje.

Ar žinai, kad?

Vasarą Pakruojo dvaras tampa gėlių dvaru, kai čia sužydi gėlių kompozicijos ir pakeičia naktinius šviesų festivalio meninius kūrinius. Pavasariui atėjus, dvaro apylinkėse sužydi daugiau nei 200 rūšių augalų, kuriais rūpinasi bent 100 darbuotojų. Jie prižiūri augalų grožį ir užtikrina, kad lankytojai gali grožėtis įspūdingais reginiais.

PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE PAKRUOJĮ

Vieta / apskritis: miestas šiaurinėje Lietuvoje, Šiaulių apskrityje.
Miesto plotas: 4 km²
Gyventojai: ~ 4 500
Etnografinis regionas: Aukštaitija
Herbas: auksiniame herbinio skydo lauko apatiniame trečdalyje - juodas arkinis tiltas. Virš tilto skydo centre - raudonas skydelis su auksiniu vėjo malūnu.

ISTORIJA

Kada įkurtas? Pakruojis su apylinkėmis įeina į žiemgalių genties gyvenamos teritorijos ribas. Ilgą laiką manyta, kad miestelis įkurtas 1585 m., kai buvo paminėtas miestelis ir Pakruojo dvaras. Ši data pateko į keletą enciklopedijų. Tačiau istorikas Algimantas Miškinis patikslino šią datą – jis nustatė, kad Pakruojis pirmą kartą paminėtas jau 1531 m. liepos 10 d.
Miesto pavadinimo kilmė: Pakruojis – vandenvardinis vietovardis, kilęs nuo Kruojos upės. Pastaroji siejama su latvių žodžiu krujaties – „vangiai, sunkiai, lėtai judėti pirmyn“.
Miesto legenda / istorija: 1613 m. pastatyta pirmoji Pakruojo bažnyčia, Zigmantas Vaza leido rengti dvi metines muges. Didelę įtaką miesto raidai turėjo dvarininkai fon Ropai, valdę Pakruojo dvarą nuo XIX a. pradžios. XIX–XX a. sandūroje. Pokario metais apylinkėse veikė Algimanto apygardos Žaliosios partizanų rinktinės Lietuvos partizanai. Vėliau ypatingą reikšmę gyventojų skaičiaus augimui turėjo netoli Pakruojo pradėti eksploatuoti dolomito karjerai. 1613 m. pastatyta pirmoji Pakruojo bažnyčia, Zigmantas Vaza leido rengti dvi metines muges.1950 m. Pakruojui suteiktos miesto teisės.
Miesto šventės: Pakruojo miesto šventė minima rugpjūčio mėnesį. Pakruojo dvare taip pat kasmet švenčiamas žibintų festivalis.

Pakruojis - tikras gamtos turtas. Lankytinos vietos jame garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.

Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:

Įdomybės Prienų mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Ką pamatyti Lazdijuose su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą -
Lankytinos vietos Palangoje su vaikais ir įdomiausi faktai apie šį miestą -
Ką pamatyti Plungėje su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą -
Lankytinos vietos Panevėžio rajone su vaikais ir įdomūs faktai apie šį rajoną -