Ką verta aplankyti Utenos apskrityje su vaikais? Visos įdomybės vienoje vietoje

 • Ką verta aplankyti Utenos apskrityje su vaikais? Visos įdomybės vienoje vietoje

  Lavinamosios knygos, kalbančios kortelės ar lavinamieji kortų žaidimai vaikams - nuostabi ir nuotykių pilna mokymosi kelionė su vaikais. Tačiau kartais keliones norisi perkelti ir už namų sienų, bei leistis tyrinėti tai, ko išmokome namuose, darželyje ar mokykloje. Iš arti pamatyti gamtos grožį, knibždančią gyvūniją ar įspūdingus architektūrinius statinius tikrai norisi tiek tėveliams, tiek mažiesiems keliautojams. Tad šiandienos kryptis į kurią pakviesime leistis - Utenos apskritis. Viena ežeringiausių Lietuvos apskričių, kurioje itin gausu gamtos turtų, žaliuojančių girių, šimtai vandens telkiniu, kurortų ir įspūdingų objektų, tad nieko nelaukiame ir leidžiamės į nuotykių pilną kelionę po Utenos apskritį. Štai ką rekomenduojame čia aplankyti.

  Ką verta aplankyti Utenos apskrityje

  • Visagino drugelis - šis margaspalvis vabzdys - vienas iš Visagino simbolių, kadangi miesto kontūrai primena drugelį be vieno sparno. Visagine drugelius galima gaudyti ir mobiliąją aplikacija, mieste galite surasti ne vieną drugelio kontūrą, o jį skanuojant sužinoti ir daugiau informacijos apie šį miestą.
  • Puntuko akmuo - antrasis pagal dydį riedulys Lietuvoje, stūkso, Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje. Tai gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas, geologiniu gamtos paminklu paskelbtas 2000 m.
  • Stelmužės ąžuolas - seniausias ir storiausias Lietuvoje augantis paprastasis ąžuolas, vienas seniausių ąžuolų Europoje.
  • Vaišnoriškės etnografinis kaimas - etnografinis kaimas Utenos rajono savivaldybės pietryčiuose, Aukštaitijos nacionaliniame parke, išlaikęs senąją kaimo užstatymo struktūrą. Architektūros paminklas.
  • Medžių lajų takas - tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų/viršūnių lygyje.
  • Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnio istorinis kompleksas - ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII a. viduryje stovėjo valstybinė medinė pilis, saugojusi šiaurinį Lietuvos valstybės pasienį. Tai buvo pati didžiausia pilis Rytų Lietuvoje, spėjama Mindaugo Vorutos pilies vieta.
  • Ignalinos atominė elektrinė - vienintelė Baltijos šalyse buvusi branduolinė jėgainė. Nuo 2010 m. vyksta eksploatacijos nutraukimo darbai.
  • Mindūnų apžvalgos bokštas - antras aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Jo aukštis - 36 m.
  • Zarasų ežero apžvalgos ratas - analogo Lietuvoje neturintis architektūros statinys. Praeinantiems 17 m. aukščio ratu atsiveria Zaraso ežero panorama.
  • Ladakalnis - kalva, stūksanti Ignalinos rajono savivaldybėje, geomorfologinis gamtos paminklas. Nuo kalno matosi 6 ežerai. Yra paprotys į kalno viršūnę užnešti akmenukų ir palikti prie viršūnėje augančio ąžuolo.

  Utenos apskrityje gausu įvairių miestų ir miestelių, kuriuos rekomenduojame aplankyti. O taip pat daugybė vandens telkinių, kurie gali tapti smagia pramoga šiltuoju metų laiku, arba ramus pasivaikščiojimas pakrante.

  Geografija:

  Apskrityje yra 10 miestų, iš kurių didžiausi:

  • Utena
  • Visaginas
  • Anykščiai
  • Zarasai
  • Ignalina

  Vandens telkiniai: Didžiausios upės – Šventoji, Virinta, Vyžuona. Daugiau kaip 300 valstybinės reikšmės ežerų, didžiausi – Dysnų, Avilio, Alaušo, Rubikių, Stirnių.

  Apskrityje yra Lietuvos didžiausias ežeras (Drūkšių - plotas 4480 ha, iš jų 1000 ha Baltarusijoje), ilgiausias (Asvejos - ilgis su įlankomis – 29,7 km) ir giliausias (Tauragno - gylis – 62,5 m) ežeras.

  TAI ĮDOMU..

  Kad patirtumėte tikrą Utenos apskrities dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šios apskrities faktais:

  Apskrityje gausu unikalių gamtos objektų. Trykšta gydomosiomis savybėmis ir apsauga garsėjantis Šv. Krokulės bei Varniškių šaltiniai, dėmesį traukia Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola, stūkso piliakalniai, riogso Biliakiemio, Laumės, Žiezdrių akmenys, žaliuoja šimtamečiai ąžuolai ir pušys, įkurti 8 draustiniai. O didžiausias šios apskrities išskirtinumas - ežerų kraštas, kuriame yra ir didžiausias, ilgiausias bei giliausias ežerai.

  PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE UTENOS APSKRITĮ

  • Vieta / apskritis: Valstybinio lygmens administracinis teritorinis vienetas šiaurės rytų Lietuvoje. Centras – Utena.
  • Apskrities plotas: 7 201 km²
  • Gyventojai: ~ 127 580
  • Savivaldybės: Utenos rajonas, Anykščių rajonas, Ignalinos rajonas, Molėtų rajonas, Visagino rajonas, Zarasų rajonas.
  • Herbas: Herbo raudoname lauke sidabrinis žirgas, virš jo, pastumta į kairę, auksinė aštuoniakampė žvaigždė. Herbo skydą juosia mėlynas bordiūras su 10 dvigubų auksinių kryžių.

  ISTORIJA

  • Kada įkurtas? 1994m.
  • Pavadinimo kilmė: Utenos apskrities pavadinimas kilęs nuo Utenos miesto vardo. Pagal legendinę Lietuvos metraščio versiją (Bychovco kroniką) Utenos miestą įkūrė Lietuvos kunigaikštis Utenis, kurio vardu miestas ir pavadintas.
  • Apskrities legenda / istorija: Kadaise dabartinės apskrities teritorijoje gyveno sėliai – viena iš baltų genčių. Jie nepaliko jokių rašto paminklų. Išliko tik kalbos liekanų, kurios yra lietuvių ir latvių kalbose. Dalis Lietuvos teritorijoje gyvenusių sėlių ilgų kovų su kalavijuočiais metu buvo išnaikinta, kiti gyvendami mišriai su lietuviais – sulietuvėjo, o šiauriniai sėliai – sulatgalėjo arba sulatvėjo. Kuriantis Lietuvos valstybei Utena ar bent jos apylinkių dalis tikriausiai priklausė Nalšios žemei, kurios paskutinis kunigaikštis Daumantas (1240–1299) 1263 m. vidaus karo metu pabėgo į Pskovą. Po to Nalšia atiteko didžiajam Lietuvos kunigaikščiui. Utenos apskrities kaip atskiro teritorinio-administracinio vieneto ištakos siekia I pasaulinį karą. Iš naujo Utenos apskritis suformuota 1994 m.

  Net neabejojame, kad Utenos apskrityje esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.

  Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:

  Kelionė po Alytaus apskritį: lankytinos vietos su vaikais ir įdomiausi faktai -

  Įdomiausios lankytinos vietos Kauno apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -

  Ką aplankyti su vaikais Klaipėdos apskrityje? Lankytinos vietos ir įdomiausi faktai -

  Ką verta pamatyti Marijampolės apskrityje: lankytinos vietos su vaikais ir įdomūs faktai -

  Keliaukite po Panevėžio miestą: įdomiausi lankytini objektai su vaikais ir dar negirdėti faktai -