Ką pamatyti Panevėžio apskrityje: lankytinos vietos su vaikais ir įdomūs faktai

 • Ką pamatyti Panevėžio apskrityje: lankytinos vietos su vaikais ir įdomūs faktai

  Lavinamosios knygos, kalbančios kortelės ar lavinamieji kortų žaidimai vaikams - nuostabi ir nuotykių pilna mokymosi kelionė su vaikais. Tačiau kartais keliones norisi perkelti ir už namų sienų, bei leistis tyrinėti tai, ko išmokome namuose, darželyje ar mokykloje. Iš arti pamatyti gamtos grožį, knibždančią gyvūniją ar įspūdingus architektūrinius statinius tikrai norisi tiek tėveliams, tiek mažiesiems keliautojams. Tad šiandienos kryptis į kurią pakviesime leistis - Panevėžio apskritis. Viena iš didžiausių Lietuvos apskričių, kurioje itin gausu gamtos turtų, žaliuojančių girių, bei įspūdingų objektų, tad nieko nelaukiame ir leidžiamės į nuotykių pilną kelionę po Panevėžio apskritį.

  Lankytinos vietos Panevėžio apskrityje

  • Panevėžio vėjo malūnas - vienas žinomiausių miesto simbolių, stovintis jau daugiau kaip šimtmetį, pastatytas apie 1880 m.
  • Biržų pilis - bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė Lietuvoje. Renesansinė bastioninė pilis, istorijos ir architektūros paminklas.
  • Sartų ežero apžvalgos bokštas - metalinis 36 m. bokštas su apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria vaizdinga Sartų ežero panorama.
  • Panevėžio ekrano marios - didžiausias Panevėžio miesto vandens telkinys visų vadinamas „Ekrano“ mariomis – tai užtvenkta Nevėžio upė.
  • Astravo dvaras - viena ryškiausių XIX a. romantizmo architektūros sodybų Lietuvoje.
  • Kirkilų apžvalgos bokštas - išskirtinis architektūrinis statinys, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį.
  • Raubonių vandens malūnas - vandens malūnas su grūdų malimo ir vilnos apdirbimo technologine įranga, unikalus Pasvalio rajone esantis inžinerinės technikos objektas.
  • Pašilių stumbrynas - unikali vieta, kur iš arti galima stebėti ne tik į Lietuvos, bet ir į tarptautinę Raudonąją knygą įrašytų stumbrų gyvenimą.
  • Struvės geodezinio lanko Gireišių punktas - apie 2820 km ilgio trianguliacijos grandinė, skirta tiksliam Žemės dienovidinio lanko ilgiui nustatyti ir apskaičiuoti geriausiai atitinkančio Žemės formą ir dydį elipsoido parametrus. Vienas iš nedaugelio UNESCO paveldų Lietuvoje.
  • Rokiškio dvaras - vienas iš vertingiausių klasicizmo-istorizmo laikotarpio sodybinių ansamblių Lietuvoje.

  Panevėžio apskrityje gausu įvairių miestų ir miestelių, kuriuos rekomenduojame aplankyti. O taip pat daugybė vandens telkinių, kurie gali tapti smagia pramoga šiltuoju metų laiku, arba ramus pasivaikščiojimas pakrante.

  Geografija:

  Apskrityje yra 11 miestų, iš kurių didžiausi:

  • Panevėžys
  • Kupiškis
  • Biržai
  • Pasvalys
  • Rokiškis

  Vandens telkiniai:

  Didžiausios upės – Nevėžis, Mūša, Lėvuo, Nemunėlis (juo eina Lietuvos–Latvijos siena), Apaščia. 42 valstybinės reikšmės ežerai, didžiausi – Sartų, Širvėnos, Dviragio, Rašų, Notigalės, Kilučių, Našio, Juodžio. 42 valstybinės reikšmės tvenkiniai, didžiausi – Kupiškio ir Beičių.

  Pagal užimamą plotą Panevėžio apskritis – ketvirtoji apskritis Lietuvoje. Miestai ir gyvenvietės sudarė 20,2 tūkst. ha, pramonės įmonės ir keliai – 14,5 ha, žemdirbystės plotai – 482,2 tūkst. ha, miškai – 210,9 tūkst. ha, vandenys – 20,0 tūkst. ha, kitos paskirties plotai – 40,6 tūkst. ha.

  TAI ĮDOMU..

  Kad patirtumėte tikrą Panevėžio apskrities dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šios apskrities faktais:

  Panevėžio apskritis išsiskiria sparčia Lietuvos pramonės produkcija. Apskrityje gausu įvairių pramonės įmonių, o daugiau kaip 50 % apskrities pramonės produkcijos pagamina maisto pramonė. Panevėžio apskritis ne ką mažiau stebina savo vaizdingais kraštais ir gyvūnija. Ar žinote, kad būtent Panevėžio apskrityje Pašilių stumbryne, laikomi stambiausi Europos laukiniai gyvūnai  – stumbrai? Šie gyvūnai įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į tarptautinę Raudonąją knygą.

  PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE PANEVĖŽIO APSKRITĮ

  • Vieta / apskritis: Lietuvos Respublikos administracinis teritorinis vienetas Lietuvos šiaurės rytinėje dalyje, abipus Nevėžio. Apskrities centras – Panevėžys.
  • Apskrities plotas: 7 881 km²
  • Gyventojai: ~ 216 200
  • Savivaldybės: Panevėžio miestas, Biržų rajonas, Kupiškio rajonas, Panevėžio rajonas, Pasvalio rajonas, Rokiškio rajonas.
  • Herbas: Sidabriniame lauke raudoni vartai su trimis bokšteliais ir virš jų iškilusiu bokštu. Vartų durys, langai ir skydo papėdė juodi.

  ISTORIJA

  • Kada įkurtas? 1994m.
  • Pavadinimo kilmė: Panevėžio apskrities pavadinimas kilęs nuo Panevėžio miesto vardo. Miestas kūrėsi prie Nevėžio upės, todėl ir pavadintas atitinkamai: priešdėlis pa- + upės vardas.
  • Apskrities legenda / istorija: Panevėžio apskritis buvo įkurta po 1831 m. sukilimo, pervardinus Upytės apskritį į Panevėžio apskritį. Taigi, istorinė Panevėžio apskritis, dar žinoma kaip Panevėžio pavietas, Panevėžio ujezdas, kaip administracinis vienetas dabartinėje vidurio Lietuvoje egzistavo 1831–1950 m. su centru Panevėžyje, kurio priklausomybė ir teritorija daug kartų keitėsi. 1994 m. priimtas įstatymas vėl įteisino apskritis, atkurta ir Panevėžio apskritis.

  Net neabejojame, kad Panevėžio apskrityje esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.

  Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:

  Įdomiausios lankytinos vietos Šiaulių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -

  Lankytinos vietos Tauragės apskrityje ir dar negirdėtos apskrities įdomybės -

  Įdomiausios lankytinos vietos Telšių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -

  Ką verta aplankyti Utenos apskrityje su vaikais? Visos įdomybės vienoje vietoje -

  Lankytinos vietos su vaikais Vilniaus apskrityje ir patys įdomiausi faktai apie šią apskritį -