Įdomybės Kretingos mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai

 • Įdomybės Kretingos mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai

  Lavinamosios knygos vaikams arba kalbančios kortelės skamba išties smagiai ir įdomiai. O jeigu šią mokymosi kelionę namuose, retkarčiais iškeistume į tikras keliones po Lietuvos miestus? Būtent į vieną iš jų šiandien ir pakviesime. Juk tai, ką perskaitėte ir išmokote, visuomet įdomu pamatyti savo akimis. Šiandienos kryptis - miestas Lietuvos vakaruose - Kretinga. Netoli uostamiesčio ir kitų Lietuvos kurortų įsikūręs miestas tikrai turi kuo nustebinti, štai ką kviečiame aplankyti Kretingoje.

  Lankytinos vietos Kretingoje

  Dvaro parko astronominis kalendorius - pirmasis Baltijos šalyse Astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu. Kalendorių sudaro tiksliai išdėstyti metų laikus, šventes ir reikšmingas sukaktis žymintys akmenys bei 13 ąžuolinių skulptūrų.
  Kartenos piliakalnis - kitaip vadinamas vadinamas Pilimi, Pilale, Švedų kalnu, Lūžties kalnu, valstybės saugomas kultūros paminklų kompleksas.
  Kretingos Lurdas - Švč. Mergelės Marijos garbei Kretingoje pastatytas Lurdas, vienas miesto simbolių, svarbus istorijos, religinės kultūros ir architektūros paveldo simbolis.
  Kretingos muziejus su žiemos sodu - Kretingos dvaras žinomas nuo XVI amžiaus. Grafas Juozapas Tiškevičius 1875 metais nupirko dvarą, rekonstravo rūmus ir pristatė oranžeriją. Joje įkūrė Žiemos sodą.

  Aplankius populiariausias lankytinas vietas Kretingoje, taip pat pakviesime apžiūrėti didingas apylinkių bažnyčias, įdomybėmis alsuojančius muziejus bei smagiems pasivaikčiojimams skirtus parkus:

  Žymiausios bažnyčios:  

  • Evangelikų liuteronų bažnyčia
  • Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
  • Jokūbavo Švč. Mergelės Marijos bažnyčia
  • Bernardinų (pranciškonų) vienuolynas

  Muziejai:

  • Kretingos muziejus
  • Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus

  Parkai:  

  • Baltų mitologijos parkas
  • Kretingos dvaro parkas
  • Jauryklos parkas
  • Pastauninko parkas

  Keliaujant po Kretingą, stabtelėkite pasigrožėti vandens telkiniais. Pro miestą teka Akmenos bei Jauryklos upės. Pačiame mieste yra jaukus parko tvenkinys.

  TAI ĮDOMU..

  Kad patirtumėte tikrą Kretingos miesto dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šio miesto faktais:

  Įdomūs faktai apie Kretingą:

  • Viena iš Kretingos miesto pažibų – grafų Tiškevičių rekonstruotas dvaras ir ten įrengtas įspūdingas žiemos sodas, kuriame galima pamatyti virš 5000 egzotinių augalų.
  • Pirmoji Lietuvoje hidroelektrinė buvo pastatyta Kretingoje. Ją 1878 m. senajame vandens malūne įrengė grafas Juozapas Tiškevičius, mėgęs naujoves.
  • Pirmuoju lietuvišku darželiu laikomas prieš gerą šimtmetį, 1898 m., grafaitės Marijos Tiškevičiūtės Kretingos dvaro ligoninės patalpose įkurtas vaikų darželis. Jis buvo skirtas valstiečių vaikams ir veikė tik šiltuoju metų laiku, kai mamos turėdavo daug darbo laukuose.

  Ar žinai, kad?

  1609 m. LDK etmonas ir Žemaitijos seniūnas Jonas Karolis Chodkevičius miesteliui suteikdamas Magdeburgo teisę jį pavadino savo garbei, tačiau pavadinimas Karolštatas taip niekada ir neprigijo.

  PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE KRETINGĄ

  Vieta / apskritis:  miestas vakarų Lietuvoje, Klaipėdos apskrityje.
  Miesto plotas: 19,5 km²
  Gyventojai: ~ 17 200
  Etnografinis regionas: Žemaitija
  Herbas: sidabriniame lauke Švč. Mergelė Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų.

  ISTORIJA

  Kada įkurtas? Kretinga (Cretyn) pirmąkart paminėta 1253 m. Kuršo vyskupo Henriko rašte, kaip svarbi kuršių gyvenvietė, priklausiusi Mėguvos žemei.
  Miesto pavadinimo kilmė: Pasak legendos, seniau visos miesto gatvės buvo grįstos akmenimis ir važiuojant vežimu jį labai kratydavo, dėl to žemaičiai miestą ir pavadino Kretinga.
  Miesto legenda / istorija: XVI amžiaus istoriniuose šaltiniuose minimas Kretingos kaimas ir dvaras. Dvaras buvo šios teritorijos centras, iš kurio valdytojai kontroliuodavo kaimo sodybas, rinkdavo iš valstiečių mokesčius. Nuo 1572 metų Kretingos kaimas kartu su visais valstiečiais pateko į privačią nuosavybę – juos įsigijo grafas Jonas Jeronimas Chodkevičius. Kelių metų bėgyje Kretingos kaimas imtas vadinti miesteliu. Tokią plėtrą ir gyventojų turtėjimą lėmė prekyba. Per Kretingą į Klaipėdos uostą ėjo svarbus prekybos kelias. XVII amžiuje Kretingos dvaras priklausė grafui Jonui Karoliui Chodkevičiui, kuris Akmenos krante pastatė pirmąją medinę katalikų bažnyčią.
  Miesto šventės: Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventė vyksta birželio mėnesį.

  Net neabejojame, kad Kretingoje esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.

  Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:

  Įdomybės Druskininkų mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai
  Sužinokite - ką aplankyti Jonavoje su vaikais? Ir įdomiausi šio miesto faktai
  Ką pamatyti Kazlų Rūdoje su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą
  Įdomybės Kaišiadorių mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai
  Ką verta pamatyti Mažeikiuose? Lankytinos vietos su vaikais ir įdomūs faktai apie šį miestą